اعداد زوج و فردریاضی پایه دوم
اعداد زوج و فرد
بسمه تعالی
طرح درس روزانه
ریاضی پایه دوم
موضوع : زوج و فرد اعداد
نام استاد : جناب آقای پور شیخ
سال تحصیلی 89 – 88
نام طراح : عبدالرسول جعفری
مدت : 20 دقیقه
مشخصات کلی :
نام درس : ریاضی موضوع : ضرب اعداد یک رقمی کلاس دوم
مدت : 20 دقیقه تعداد 20 نفر مکان : مدرسه بلال حبشی
نام طراح : عبدالرسول جعفری
اهداف کلی :
آشنا کردن دانش آموزان با اعداد زوج و فرد .
اهداف جزئی :
1 – اعداد زوج را تشخیص می دهد .
2 – اعداد فرد را تشخیص می دهد .
3 – برای اعداد زود جند مثال می زند .
4 – اعداد زوج و فرد را دسته بندی می کند .
نگرش :
1 – نسبت به یادگیری ریاضی علاقه نشان می دهد .
2 – نسبت به تشخیص اعداد زوج و فرد تمایل نشان می دهد .
3 – به سئوالات مطرح شده در مورد زوج و فرد فعالانه پاسخ می دهد .
4 – بهترین روش را برای تشخیص اعداد زوج از فرد ارائه می دهد .
مهارتها :
دانش آموز به راحتی اعداد فرد از از بین تعداد اعداد تشخیص می دهند .
دانش آموز با دقت نمایش مربوط به درس را انجام می دهد .
دانش آموز با دقت و هوشیاری برای تشخیص اعداد زوج و فرد در محیط اطراف خود تلاش می کند .
حیطه شناسی :
فراگیران باید بتوانند تعداد اعداد زوج یک رقمی را نام ببرند .
فراگیران باید بتوانند تعداد اعداد فرد یک رقمی را نام ببرند .
فراگیران باید بتوانند به راحتی اعداد زوج و فرد را تحلیل کنند .
عاطفی :
دانش آموزان برای کار گروهی علاقه نشان می دهند .
دانش آموزان دوست دارند با کمک هم اشکال مربوط به زوج و فرد را مشخص کنند .
روان حرکتی :
فراگیران باید در اجرای نمایش با گروه همکاری داشته باشند .
فراگیران باید به طور نمایشی در نشان دادن اعداد زوج و فرد همکاری لازم را نشان دهند .
فراگیران باید در جدا کردن اعداد زوج و فرد همکاری لازم را نشان دهند .
روش یاد دهی و یادگیری :
تفکر استقراری – مشارکتی – نمایش خلاق – درک مفاهیم .
رفتار ورودی :
دانش آموزان ترتیب اعداد را می دانند و می توانند یکی یکی بشمارند . اما نمی دانند که بعضی از این اعداد زوج و فرد است .
ارزشیابی تشخیصی :
1 – ایا برای این اعداد می توانیم ترتیبی به شکل دیگر بنویسیم ؟
2 – آیا می توان برای این اعداد دسته ای جدید درست کنیم ؟
3 – آیا می توانیم برای این دسته ها نام جدیدی درست کنیم ؟
وسایل آموزشی :
کتاب – تصاویر – تخته کلاس – تصاویر دوتایی و سه تایی – مداد – گچ – تخته پاک کن .
فعالیتهای قبل از تدریس :
بعد از سلام و احوال پرسی بین دانش آموزان با معلم و معلم با آنها ، حضور و غیاب کردن و دیدن تکالیف .
مراحل ایجاد انگیزه :
تعدادی جایزه همراه خود به کلاس می اوریم و در یک بسته قرار می دهیم و بعد از سرگروهها می خواهیم که تعدادی از جوایز را جدا کنند و بچه ها خیلی خوشحال هستند . زمزمه در کلاس می پیچد و کلاس شلوغ تر می شود .
یکی از دانش آموزان می پرسد این جایزه ها مال کیست ؟
و بعد یکی از آنها می گوید آیا می توانیم هر کدام از جوایز را که می خواهیم انتخاب کنیم .
آیا می توانیم دو تایی انتخاب کنیم ؟
معلم توضیح می دهد که بعضی دوتایی هستند و بعضی تکی . دوتایی مثل جوراب و تکی مثل تراش و بعد توضیحاتی داده می شود برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان .
ارائه درس
کام اول : برشماری و فهرست گیری .
تصاویری از ستاره – برگ – گل – پروانه – زنبور – گنجشک و سیب را به دانش آموزان می دهیم و از بچه ها می خواهیم در گروه خود با دقت به تصاویر نگاه کنند .
داشن آموزان مشغول نگاه کردن به تصاویر .
گام دوم : گروه بندی .
بچه ها خوب نگاه کنید وفکر کنید بعضی از شکل ها در این تصاویر وجود دارند که می خواهند دوتا دوتا دست هم دیگر را بگیرند و با هم دوست شوند . حالا برای من مشخص کنید کدام یک می توانند دوتا دوتا دوست شوند و کدام یک نمی توانند . دانش آموزان در گروه خود شروع به فعالیت کرده و با جدا کردن تصاویری که می توانند دوتا دوتا جدا شوند با یکدیگر صحبت می کنند ، معلم با کنترل نظم به فعالیت بچه ها توجه می کند . ( 5 دقیقه )
گام سوم : عنوان دهی
مهم : گروه آبی چه تصاویری را دوتایی جدا کردید ؟
- دانش آموز : پروانه ها .
و معلم توضیحاتی را ارائه می دهد .
و معلم با سئوالاتی از دانش آموزان در مورد عدد زوج وفرد ، مفهوم را توضیح می دهد .
و بعد به رفع نقص می پردازد و اصلاح می کند .
ارزشیابی پایانی
شامل سوالاتی که محتوا تعیین شده است می باشد .
1 – از صفر تا ده چند عدد فرد داریم .
2 – کوچکترین عدد دو رقمی فرد است یا زوج ؟
3 – دور عدد های فرد خط بکشید .
و سپس از دانش آموزان پرسیده می شود و با بازی از بچه ها می پرسد و می گوید :
شمارش اعداد فرد را بگویید و یا با گفتن آزاد دوباره ادامه می دهیم .
ارائه تکالیف
1 – مهربانم عددهای زوج بین 39 تا 45 را بنویس .
2 – دختر گلم عددهای فرد بین 30 تا 46 را بنویس .
3 – حاصل جمع های فرد را به کلمه خرس و حاصل جمع های زوج را به کلمه عسل وصل کن .