close
دانلود آهنگ جدید
فواید صرف‌نظر‌کردن از شخم‌زدن زمین

سایت پروژه های علمی

banner adsbanner adsbanner ads
banner ads

فواید صرف‌نظر‌کردن از شخم‌زدن زمین

يورگن ديكمن، يكى از پژوهشگران آلمانى اين مركز توضيح مى‌دهد كه به چه دليل بذرباشى مستقيم از شخم زدن آن بهتر است. او می گوید:" اول اينكه فرسايش خاك كم مى‌شود. زير و رو كردن زمين برای از بین بردن علفهاى هرز و باقى مانده محصول در خاك، به زمين كشاورزى صدمه مى‌زند. مسئله بعدى، اينجاست كه آب باران، آن هم در مناطق جغرافيايى خشك، تنها جذب سطح زير و رو شده زمين نمی‌شود و به لايه‌هاى پايين‌تر هم مى‌رسد."

استفاده از روش بذرپاشى مستقيم، علاوه بر كشورهاى خاورميانه، در كشورهاى آمريكای جنوبى هم روش پرطرفدارى است. كشاورزان برزيلى سالهاست كه از اين روش استفاده مى‌كنند. در هندوستان و كشورهاى شرقى آسيا هم اين روش كم‌كم جاى خود باز كرده است. حتى در كشورهایی كه با مسئله كمبود آب مواجه نيستند. نكته مهمتر، جلوگيرى از فرسايش خاك و افزايش باورى زمين كشاورزى با استفاده از اين روش است.

يورگن ديكمن ادامه مى‌دهد:" سومین دلیل هم كه هر چه مى‌گذرد اهمیت بیشتری پیدا مى‌كند، صرفه جویی در مصرف ديزل است. برای شخم زدن هر هکتار زمین، حدود بیست لیتر دیزل مصرف مى‌شود. به همین دلیل هم عاقلانه است كه به این مسئله اهميت بيشترى داد و در این زمینه هم صرفه جویی کرد. در بسيارى از کشورهاى اين منطقه، قيمت هر ليتر دیزل حدود یک دلار است."

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها