درحال بارگذاری ....
به هایپرتمپ خوش آمدید.وارد یا عضو شوید کاربرگرامی شما اکنون در مسیر زیر قرار دارید : بررسی دوران نخست وزيري دكتر مصدق تا پايان دوران پهلوي

بررسی دوران نخست وزيري دكتر مصدق تا پايان دوران پهلوي

تاریخ ارسال پست:
جمعه 01 آبان 1394
نویسنده:
reyhaneh
تعداد بازدید:
842

 

 
نظرات(0)

معرفی شغل خبرنگاري

بازديد: 169

 

معرفی شغل خبرنگاري

1-   عنوان شغل:  خبرنگاري

2-   تعريف شغل خبرنگاری: منظور از خبرنگاري يعني تهيه ي خبر و گزارش يك رويداد به طوري كه واقعي و عيني بودن خبر مشخص باشد را خبرنگاري مي گويند.

3-   دسته (گروه) شغل خبرنگاري: خبرنگاري (تهيه ي خبر، عكاسي)

4-   شرح وظايف و مسئوليت هاي اصلي شغل: به طور كلي خبرنگاري يعني تهيه ي گزارش و يا خبرهايي اعم از اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي، سياسي، ورزشي و ... و ارسال خبر و رساندن آن به مردم جامعه از طريق رسانه هاي تصويري (تلويزيون و ...) و صوتي (راديو و ...) و مطبوعاتي مي باشد.

5-   اهميت و ضرورت شغل: اهميت آن شغل: رساندن اطلاعات و رويدادهاي جامعه حال در هر شاخه اي به مردم جامعه. ضرورت آن شغل: لازمه آگاهي مردم از بطن جامعه و رويدادها و واقعيتها همين رسانه هاي تصويري و مطبوعاتي تئوري مي باشد.

6-   مدارك تحصيلي لازم براي احراز شغل: فوق ديپلم  يا كارشناسي رشته خبرنگاري مي باشد.

7-   مهارتها، تجارب و دوره هاي آموزشي ويژه براي احراز شغل: استعداد و توانايي و مهارت داشتن در روابط عمومي مي باشد يعني توانايي گفت و مان قوي داشته باشد و نكته برداري كند.

8-   شرايط محيط كار: محيطي باز و ايجاد ارتباط با تمامي قشرهاي جامعه و بخش هاي دولتي و خصوصي و ... مي باشد.

9-   وسايل و ابزار لازم براي انجام شغل: ضبط صوت، دوربين عكاسي و همچنين در موردهاي ضروري دوربين فيلمبرداري و پيش نويس خبر و قلم و ... مي باشد.

10- خصوصيات جسماني و تونايي هاي بدني لازم براي انجام شغل: در اين شغل داشتن روحيه اي شاد براي برخورد با هر صحنه هاي اجتماعي، فرهنگي، سياسي و ... مي باشد كه توانايي روبرو شدن با آن را داشته باشيم.

11- معلوليتهاي بي اثر در انجام شغل: معلوليتهاي سطحي كه به ارائه خدمات و امور محوله خدشه اي وارد نكند بي اثر است.

12- خصوصيات رواني و توانمنديهاي ذهني لازم براي انجام شغل: يك خبرنگار بايد از هوش و دقت و سرعت عمل بالا و كنجكاو بودن و نترس بودن و ساير خصوصيات بهره مند باشد.

13- رغبت هاي مورد نياز براي انجام شغل: اول علاقه مخصوص به كار خبرنگاري و دوم صبور و شكيبا بودن خبرنگار زيرا يك خبرنگار بايد تابع هر شرايطي باشد بنابراين علاقه به اين شغل نقش بسيار مهمي را در سرنوشت اين كار دارد.

14- ويژگي هاي شخصيتي لازم براي انجام شغل: قبول مسئوليت و توانايي و استعداد و مهارت كار در شرايط دشوار و وجدان كاري داشتن و ... .

15- محل هاي اشتغال و استخدام: در كليه ي دفاتر خصوصي روزنامه- روزنامه هاي دولتي اعم از جام جم، قدس، ... و كار كردن در صدا سيما و ... مي باشد.

16- جنبه هاي مالي و حقوقي: در مورد جنبه هاي مالي در كار خبرنگاري نبايد زياد وابسته به مسائل مادي بود زيرا از ميزان علاقه كاسته مي شود.

17- شرايط ارتقاء در اين شغل: بستگي به استعداد و روابط عمومي يك خبرنگار دارد و ميزان انگيزه و پشت كار در ايت شغل.

18- نحوه ي ورود به اين شغل: براي ورود به اين شغل مي توان از طريق خواندن تحصيلات مربوط به اين شغل و يا مي توان از طريق آزاد وارد اين كار شد.

19- اتحاديه، انجمن و تشكيلات حرفه اي وابسته به اين شغل: وابسته به اداره ي ارشاد اسلامي جمهوري مي باشد.

20- مراحل و جريان يك روز عادي براي شغل: آمادگي براي حضور در مقابل هر حادثه وبعد تهيه ي خبر، عيني بودن خبر، تنظيم خبرة تأييد خبر و ارسال آن از طريق رسانه ها به مردم جامعه مي باشد.

21- محل و راه هاي كسب اطلاعات بيشتر در اين شغل: ابتدا مراجعه به خبرگذاريها و همچنين خبرنگاران و يا مراجعه به كتاب هاي مربوط به اين شغل.

22- توصيه و پيشنهاد لازم براي داوطلبان ورود به اين شغل: لازمه ي ورود به شغل خبرنگاري به عنوان يك توصيه آن است كه اگر علاقه به اين رشته نباشد انتخاب اين شغل بي فايده است و ضمناً صبور بودن براي اين شغل خيلي مهم است.


اين مطلب در تاريخ: شنبه 08 شهريور 1393 ساعت: 18:29 منتشر شده است
برچسب ها : ,,,,,
نظرات(0)

معرفی شغل مدیریت

بازديد: 149

 

تحقیق رایگان ارائه شده از سایت فروشگاه علمی اسمان

معرفی شغل مدیریت

شغل يك مدير مبتني بر فعاليت‌هايي است كه در راستاي تحقق اهداف سازمان اجرا مي‌گردد. شغلي كه همواره بايد واقعي، قابل رويت و در صورت امكان براي كسب موفقيت واجد مشاركت آشكار و قابل سنجش باشد.شغلي كه آزادي عمل و اختيار وسيع در آن داراي محدوديت بوده و محدوديت كننده‌هاي تدريجي براي اختيار درون سازماني مديران مد نظر است و نهايتاً اينكه مدير بيشتر از آنكه توسط مافوق خود اداره شود بوسيله اهداف عملكرد خود، اداره و كنترل مي‌شود.

 آنچه مشاغل مديريتي نيازمند آنند و آنچه فعاليت‌هاي آن را مشخص مي‌كند، ميزان مشاركتي است كه براي تحقق اهداف سازمان ايجاد مي‌شود. شغل يك مدير به واسطه كاري كه در راستاي نيازهاي سازمان است، بوجود مي‌آيد و نه به دليل ديگر. اين شغل نيازهاي خاص خود را دارد و لذا بايد داراي اختيار و مسئوليت‌هاي خاص خود هم باشد.

شغل مدير همواره بايد ابعاد مديريتي آن را شامل شود. زيرا يك مدير شخصي است كه مسئوليت و مشاركت او در راستاي نتايج نهايي سازمان است. شغلي كه داراي آزادي عمل كافي است و قادر به پذيرش حداكثر چالش‌ها، پذيرش مسئوليت و ايجاد حداكثر مشاركت باشد. البته اين مشاركت بايد قابل رويت و سنجش باشد و مدير بتواند ضمن شناسايي و تعيين همه دستاوردهاي نهائي سازمان، سهم خود را مشخص سازد. و البته برخي كارها وجود دارند كه انجام آن از توان يك نفر خارج است و بدليل غير قابل تقسيم بودن بايد بصورت تيمي سازماندهي شوند.

از نگاه بيروني، آنچه بيشتر محل اعتبار است سازمان‌دهي تيمي است. به عنوان مثال در تهيه عمده مقالات علمي كه شامل چهار نفر شيمي‌دان، فيزيولوژيست، پزشك و جراح است، هر يك نوع مشخصي از كار را انجام مي‌دهند و با اينكه هر يك فقط در زمينه مهارت خود مشاركت دارد اما مدير در برابر كل كار مسئوليت دارد. البته همواره در هر تيم يك رهبر وجود دارد كه اگر چه داراي اختيار بيشتري است اما صرفاً بعنوان يك راهنما تلقي شده و اين اختيار ناشي از دانش بالاي اوست و نه فقط مقام او. در هر سازمان بيشتر از آنچه در مورد تهيه يك مقاله علمي گفته شد، تيم‌ها مورد استفاده هستند. در ماموريت‌هاي كوتاه مدت شركت‌هاي بزرگ تيم‌ها مرتباً بكار مي‌روند سازماندهي اين تيم‌ها بيشتر از آنچه در سلسله مراتب مقام در چارت سازماني نشان داده شوند، واقعيتي است در اقدامات موثر كارخانجات توليدي فعال و موفق به ويژه در رابطه با ارتباط بين مدير و روسا و سرپرستاني كه گزارش فني مي‌دهند عينيت داده مي‌شوند. بيشتر كارها در فرآيند ساخت يا روش‌هاي جديد توليد انبوه فقط زماني به خوبي انجام مي‌گيرند كه در قالب يك تيم سازماندهي شده باشند. اما با اين وصف مهمترين وظيفه تيم در هر سازمان، كار مديريت عالي است. علاوه بر نيازهاي مهارتي، روحيات و تنوع كار بيشتر از ظرفيت يك نفر است- بدون توجه به آنچه كه در كتاب‌ها و نمودارهاي سازماني گفته مي‌شود- لذا اداره يك سازمان كه مطلوب اداره مي‌شود صرفاً به يك نفر- مديرعامل- متكي نيست بلكه بيشتر به يك تيم- هيئت عامل- متكي است.

بنابراين، نكته مهم اين است كه مديريت سازماندهي تيمي را بفهمد و دريابد چه وقت و چگونه از آن استفاده مي‌كند؟ و از همه مهمتر آنست كه مديريت درك كند كه در هر تيم واقعي وظائف و نقش هر عضو به وضوح تعريف شود چرا كه يك تيم محل هرج و مرج نيست. يك تيم و كارگروه- معمولاً- بيشتر نيازمند سازماندهي داخلي، همكاري متقابل و شفافيت بيشتر تكاليف فردي است تا سازماندهي كار در مشاغل فردي.

حيطه مسئوليت مديريتي؛

در مورد اينكه شغل يك مدير تا چه اندازه بزرگ باشد، كتاب‌ها با اين جمله آغاز مي‌كنند كه؛ «يك فرد فقط قادر است تعداد اندكي از افراد را سرپرستي نمايد كه به آن حيطه نظارت گفته مي‌شود» و اين به نوبه خود به تعريف نامطلوب از مديريت مي‌انجامد. سطح‌بندي‌هاي متعدد امري است كه مانع تعامل و ارتباط، رشد و توسعه مديران فردا و موجب ابهام در معني مديريت مي‌شود.

اگر مدير بوسيله اهداف مورد نياز شغل خود و با سنجش دستاوردهاي خود كنترل شود، تقريباً نيازي به نظارت- كه در برگيرنده اين باشد كه به كاركنان بگويد كه چكار بكنند و از انجام آن اطمينان يابد- نيست. در اين حالت (كنترل اهداف) حيطه نظارت وجود ندارد. از لحاظ تئوري هر مدير ارشد مي‌تواند به هر ميزان مرئوسبراي گزارش دادن داشته باشد. اما در واقع لازم است محدوديتي بوسيله تعيين حيطه مسئوليت مديريتي ايجاد شود. يعني تعدادي از آدم‌ها كه يك مدير ارشد مي‌تواند به آنها كمك كند، آنها را آموزش بدهد و در رسيدن به اهداف شغلي آنها به آنان ياري رساند. اين يك محدوديت عيني اما غيرثابت است.

به ما گفته شده:حيطه نظارت نمي‌تواند بيش از شش يا هشت كارمند را در بگيرد، در حاليكه حيطه مسئوليت مديريت صرفاً بر اساس يك مطالعه واقعي قابل تعريف است بر خلاف حيطه نظارت كه به نسبت جايگاه مديريت وسيع‌تر مي‌شود، مديران جوان بيشتر نيازمند كمك هستند، زيرا تعريف اهداف آنها چندان آسان نيست و هم سنجش واقعي عملكرد آنها كه كار چندان آساني نيست. از سوي ديگر فرض بر اين است كه مديران با سابقه مي‌دانند چيزي‌هايي كه در شغل آنان بايد انجام گيرد به همين نسبت اهداف آنها مي‌تواند تعريف شود و به عنوان مشاركت مستقيم در اداره براي ارزيابي عملكرد در نتايج موسسه. بنابراين حيطه مسئوليت مديريتي وسيعتر است از حيطه نظارت، آنجا كه مشورت، تمرين مناسبي در برابر گسترش حيطه نظارت است. يك مدير همواره بايد مسئوليت چندين نفر بيشتر از آنچه او واقعاً قادر به تصدي آنهاست را بر عهده بگيرد و در غير اينصورت بجاي مديريت به سرپرستي تيم و تصدي‌گري شغل آنها محدود شده و يا حداقل رفتار تحمل او براي زيردستان دشوار مي‌شود. زيردستان يك مدير اعم از اينكه افراد يا تيم‌هايي باشند، در حيطه مسئوليت مديريتي تفاوتي ندارند. معهذا يك تيم هميشه بايد اعضاي كمي داشته باشد. من بزرگترين تيم وظيفه‌اي را در هيئت مديره شركت استاندارد اويل ديدم كه منحصراً متشكل مديران تمام وقت شركت و مديران ارشد بود. اين شركت كه يكي از بزرگترين، جامع‌ترين، پيچيده‌ترين و موفق‌ترين موسسه‌هاي جهان است، اعضاي اين تيم از چهارده نفر بالاتر به نظر نمي‌رسد. با اين وجود يك تيم به اين بزرگي فقط زماني مي‌تواند ايفاي نقش بكند كه جداً تابع نظم خاصي باشد. در هيئت مديره شركت استاندارد اويل، براي نمونه، هيچ تصميمي بدون اتفاق آرا اتخاذ نمي‌شود. اما براي اهداف معمولي اين روش داراي جزئيات پيچيده‌تري است و اعضاي تيم‌ها نبايد معمولاً از پنج يا شش نفر عضو تجاوز نمايند. به عنوان يك اصل براي اينكه كارها به بهترين نحو اجرا شوند تيم‌ها سه يا چهار نفر عضو داشته باشند بهتر است. در يك تيم نبايد مدير ارشد ايجاد شود. به عبارت ديگر تيم نبايستي درگير مديران زيردست نيز باشد اگر چه اعضاي تيم ممكن است خودشان مدير باشندچرا كه كمك و آموزش به عنوان دو مولفه مسئوليت مديريتي توسط اعضاء به خوبي انجام مي‌شود.

اختيار مدير

اينكه وسيع‌ترين اختيارات در شغل هر مدير پيش‌بيني مي‌شود جز اجرا و پيش بردن در راستاي رسيدن به اهداف تصميم‌ها چيزي نيست. بنابراين در نتيجه، نوعي انحراف عميق ازمفهوم سنتي اطاعت از ما فوق ايجاد مي‌شود. هر چند فعاليت‌ها و كارهاي مورد نياز شركت بدرستي و بدور از نوسان انجام گرفته باشد. تجزيه و تحليل بايستي با در نظر گرفتن محصول نهايي كه عبارتست از اهداف عملكرد و نتايج مورد نظر موسسه انجام پذيرد، چرا كه، از طريق اين تجزيه و تحليل، مراحل انجام كار مشخص مي‌شود. اما در سازماندهي شغل مدير، بايستي از پايه كار را شروع كرد. ما در اين حالت كار را از فعاليت‌هاي خط آتش (خط مقدم توليد) شروع مي‌كنيم. مسئوليت اين شغل نتايج واقعي كالاها و خدمات، فروش نهايي به مشتري، طرح‌هاي كلي و مهندسي را در برمي‌گيرد. مديران در خط آتش داراي شغل‌هاي مديريت پايه هستند؛ همه چيز مبتني بر عملكرد آنها است. به نظر مي‌رسد در تحليل نهائي، اينها به منظور كمك به مديران خط آتش براي انجام مطلوب وظائف خود طرح‌ريزي شده‌اند. ديدگاه‌هاي ساختاري و ارگانيكي بر اين است كه مدير خط آتش مركز همه اختيارات و مسئوليت‌هاست، بجز اينكه آنچه را كه خود قادر به انجام دادن آن نيست به مديران بالاتر ارجاع مي‌دهد. همچنين اين نكته قابل بحث است كه ژن سازمان
(The Gene Of Organization) به همه آنچه ارگان‌هاي بالاتر و دروني توسعه يافته‌اند دلالت شده است.

در واقع ظاهراً براي تصميم‌هايي كه مدير خط آتش مي‌تواند اتخاذ كند، محدوديت‌هاي واقعي وجود دارد و او در داشتن اختيار و مسئوليت‌هايش محدود مي‌شود. يك سر كارگر خط توليد نمي‌تواند در مورد جبران خسارت‌هاي يك فروشنده يا يك مدير فروش منطقه‌اي و افراد مناطق ديگر دخالت نمايد. يك سر كارگر همچنين در مورد نوع تصميمي كه مي‌خواهد اتخاذ كند محدود است. به وضوح او در مورد تلاش مديران ديگر قادر به تصميم‌گيري نيست و او نبايد در مورد كل موسسه اتخاذ تصميم نمايد. اين بخاطر دورانديشي است، براي مثال هيچ مديري اجازه ندارد تصميمي را بدون مطالعه عواقب آن بر نقش و آينده زيردستان اتخاذ نمايد.

از مدير خط آتش نبايد توقع تصميم‌گيري در مواردي كه او توانائي اتخاذ تصميم ندارد داشته باشيم. براي مثال كسي كه مسئول انجام اموري بطور سريع است ديگر وقت و فرصتي براي اتخاذ تصميم‌هاي بلند مدت ندارد. يك فرد توليدي فاقد دانش و مهارت براي حل مشكلات حقوقي و بازنشستگي يا برنامه پزشكي است. اين تصميمات مسلماً بر او و فعاليت‌هايش تاثير مي‌گذارند. لذا او بايد اينگونه مسائل را دانسته و تشخيص دهد و تا جائيكه برايش مقدور است در اجراي آن مشاركت نمايد. اما او نمي‌تواند آن تصميمات را اتخاذ نمايد. چرا كه نوع اختيار و مسئوليت ارتباط مستقيم با شغل دارد. محدوديت‌هاي مدير خط آتش به ميزان اختياراتش است و اين در مورد همه سلسله مراتب مديريت از پائين تا بالا و تا مقام مدير عامل مصداق دارد.

براي اعمال محدوديت بر تصميم‌گيري‌هاي يك مدير قاعده ساده‌اي وجود دارد. تهيه كننده نمودار مديريت براي قسمت لامپ در شركت جنرال الكتريك در شرح ساختار مي‌گويد: همه اختياراتي كه به وضوح نيامده و مكتوب نشده به مديران ارشد تفويض شده است بهمديران پائيني تفويض مي‌شود و اين مغاير اصل حقوق شهروندي است كه مي‌گويد: «هر آنچه به وضوح مجاز شمرده نشده است ممنوع است» به تعبير ديگر تصميمي كه يك مدير نمي‌تواند در چارچوب اختيارات خود اتخاذ كند بايد براي تعريف تفسير شود او بايد براي ساير تصميم‌ها فرضي را بر برخورداري از اختيار و مسئوليت بنمايد.

 

 

مدير و مافوق او

حال، با توجه به مطالب مطرح شده، شغل يك مدير ارشد، اختياراتش و مسئوليت‌هايش چيست؟ شايد من فقط بخاطر زيبايي است كه طرفدار عبارت
« سلسه مراتب مديريت از پائين به بالا» ارايه شده از سوي ويليام جي‌وين از شركت كفش بريك آمريكايي هستم. با اين وصف مهم اين است كه اين سبك مديريت پايه چه معني مي‌دهد؟ در واژه سرپرستي رابطه بين مدير بالاتر و پائين‌تر كه بتدريج در حال كاهش است، نشان داده نمي‌شود. و در واقع اين نوع ارتباط حتي يك رابطه دو جانبه بالا و پائين هم نيست، چرا كه داراي سه بعد است، يك رابطه بين مدير زيردست با مافوق، رابطه هر مدير با كل سازمان و رابطه مدير مافوق با پائين‌تر و هر يك از اين سه رابطه ضرورتاً يك مسئوليت به نظر مي‌رسد، به عبارت ديگر اين روابط هر كدام وظيفه‌اي را تداعي مي‌كند تا حقي را. هر مدير يك كار بر عهده دارد كه واحد مافوق او براي تحقق اهدافش به آن نياز دارد و بدرستي اين نخستين وظيفه اوست. از انجام اين وظائف، اهداف شغل مدير نشأت مي‌گيرد. دومين وظيفه در رابطه با كل سازمان است. او موظف است مسئوليت‌ها و وظائف واحد خويش را تجزيه و تحليل و فعاليت‌‌هائي كه لازمه تحقق اهداف است را تعريف نمايد. براي اينكار او سازمان لازم را تدارك ديده و شرايط همكاري مشترك مديرانش را فراهم مي‌آورد. او همچنين نسبت به هماهنگ نمودن علائق و سليقه‌هاي مديران با سليقه‌هاي سازمان تلاش مي‌كند. او بايد افراد متناسب با هر شغلي را در جايگاه مربوطه قرار دهد، مديراني را كه در انجام وظائف ناتوان‌اند از سازمان حذف و به آنها كه در انجام وظائف موفقند پاداش مي‌دهد و اگر عملكرد عده‌اي عالي باشد پاداش ويژه و يا ارتقاء شغلي خواهد داد. او وظيفه دارد تا به مديرانش در واحد خود كمك ‌كند تا از تمام ظرفيت خود استفاده نمايند و آنها را براي مديريت كارهاي فردا آماده ‌سازد. همه مواردي كه به آنها اشاره شد مسئوليت‌هاي سنگيني محسوب مي‌شوند. اينها همه وظائف و مسئوليت‌هاي ذاتي شغل مدير است.

و در مرحله آخر رابطه مدير با زيرمجموعه مطرح مي‌شود. او براي اين كار نخست بايد اطمينان يابد كه زيرمجموعه وظائف محول شده را مي‌فهمند. او همچنين زيرمجموعه را در هدف‌گذاري و دستيابي به اهداف كمك و ياري مي‌رساند بعلاوه يك مدير مسئول تامين ابزار، كارمند و اطلاعاتي است كه زير دستانش نياز دارند. او با توصيه و مشورت به آنها كمك مي‌كند و اگر لازم باشد انجام بهتر كارها را به آنان آموزش مي‌دهد. اگر براي تعريف رابطه سازماني از بالا به پائين بدنبال تعريفي مناسب باشيم،بنظر مي‌رسد واژه «ياري رساندن» مناسبترين و نزديك‌ترين تعريف باشد. چند شركت موفق به ويژه IBM، شغل مدير را در ارتباط با كارمندانش و به مثابه يك كمك به آنها تعريف كرده‌اند. شغل آنها به واسطه اهدافشان ضرورت مي‌يابد. عملكرد و نتايج نهايي مال آنهاست و مسئوليت هم نيز. اما اين وظيفه مدير ارشد است كه به آنها كمك كند در تمام مواردي كه مي‌توانند در تحقق اهداف‌شان موثر باشد.

اهداف واحد مديريتي بايد همواره و منحصراً شامل عملكرد و نتايجي باشد كه در موفقيت سازمان و شركت موثراند. بايد همواره و منحصراً بر ترقي و رشد، متمركز شوند. اما اهداف مدير، كسي كه واحد را رهبري مي‌كند، شامل مواردي است كه او براي تحقق اهداف مديران زير دستش انجام مي‌دهد. نگرش يك مدير بايد همواره در حال ترقي باشد به نحوي كه شركت را به مثابه يك كل ببيند. اما مديران زيرمجموعه نيز در مسئوليت او سهيم هستند. چنانكه رابطه او با مديرانش بايد به روشني همانند وظيفه تلقي شود تا نظارت. شايد اين موضوع براي سازماندهي شغل مدير بطور موثر يك نياز اصلي باشد

 


اين مطلب در تاريخ: شنبه 08 شهريور 1393 ساعت: 17:52 منتشر شده است
برچسب ها : ,,,,
نظرات(0)

تحقیق درمورد شغل کارگر

بازديد: 693

 

تحقیق رایگان ارائه توسط سایت فروشگاه علمی اسمان

تحقیق درمورد شغل کارگر

كارگر چه كسي است؟

كارگر از نظر قانون كار كسي است كه در مقابل دريافت حق السعي اعم از مزد ، حقوق ، سود، كمك عائله مندي ، هزينه مسكن ، خواربار، اياب و ذهاب يا ساير مزايا به درخواست كارفرما كار مي كند.

3-1 - كار فرما شخصي حقيقي يا حقوقي كه كارگر به درخواست و بحسات او در مقابل دريافت حق السعي كار مي كند. كليه كساني كه عهده دار اداره كارگاه هستند نماينده كارفرما محسوب مي شوند و كارفرما مسئول كليه تعهداتي است كه نمايندگان مذكور در قبال كارگر به عهده مي گيرند.

4-1- كارگاه چه محلي است ؟

كارگاه محلي است كه كارگر به درخواست  كارفرما يا نماينده او در آنجا كار مي كند از قبيل موسسات صنعتي ، كشاورزي ، معدني ، ساختماني ، خدماتي ، تجارتي ، و توليدي و

5- 1- قرار داد كار چيست ؟

قرداد كار عبارت است از قرارداد يا شفاهي كه موجب آن كارگر در قبال دريافت حق السعي كاري را براي مدت موقت يا مدت غير موقت براي كارفرما انجام مي دهد.

كارهاي كه طبيعت آنها جنبه مستمر دارد ، در صورتي كه مدتي در قرار داد ذكر نشود قرار داد دائمي تلقي مي شود ، هر گاه قرارداد براي مدت موقت و يا براي انجام كار معين منعقد شده باشد هيچ يك از طرفين به تنهايي حق فسخ آن را ندارد.

براي اينكه قرارداد بين كارگر و كارفرما صحيح باشد رعايت شرايط زير الزامي است .

1-مشروعيت مورد قرارداد

2-معين بودن موضوع قرارداد

3-محل انجام كار

4-تاريخ انعقاد قرارداد

5-مدت قرارداد چنانچه براي مدت معين باشد.

6- موارد ديگري كه عرف و عادات شغل يا محل ايجاب مي كند.

6-1- تعليق قرارداد كار چيست ؟

چنانچه تعهدات يكي از طرفين ( كارگر ، كارفرما ) موقتا متوقف شود كار به حالت تعليق در مي آيد و پس از رفع آن قرار داد كار با احتساب سابقه خدمت ( از لحاظ بازنشستگي  و افزايش مزد ) به حالت اول بر مي گردد.

8-1- خاتمه قرارداد كار

قرارداد كار به يكي از طرق زير خاتمه مي يابد .

1-فوت كارگر

2-بازنشستگي كارگر

3-از كارافتادگي كلي كارگر

4-انقضاء مدت قرارداد كار يا مدت موقت و عدم تجديد صريح يا ضمني

5-پايان كار قراردادهايي كه مربوط به كار معين است

6-استعفاي كارگر

كارگري كه استعفاء مي دهد موظف است كه يك ماه به كار خود ادامه دهد و در ابتدا استعفاي خود را كتبا به كارفرما اطلاع دهد.

10-1- مستمري بازنشستگان و تعيين سن بازنشستگي

مشستمري بازنشتگان تامين اجتماعي در واقع مجموع پس انداز ماهيانه انهاست كه به عنوان حق بيمه سهم كارفرما 20% و بيمه بيكاري 3% و سهم كارگر 7% و سهم دولت 3% بحساب سازمان تامين اجتماعي واريز مي شود.

در شركتها و كارگاههاكارگران زير نظر كارفرما يا نمايندگان آن به فعاليت مي پردازند و با توجه به فعاليتي كه طي ماه داشته اند حقوق و دستمزد دريافت مي كنند . كارگاههاي كوچك چون تعداد كارگران زياد نيست پرداخت حقوق و دستمزد نياز به يك سيستم حسابداري پيچيده نيست ولي در كارگاههاي بزرگ وجود يك سيستم حسابداري قوي و پيچيده ضروري است كه تمامي حسابها و فعاليتهاي شركت را ثبت و ضبط نمايد ، در كارگاههاي بزرگ هر ماهه با توجه به اطلاعاتي كه از قسمتهاي كار گزيني و قسمتهاي مربوط به حقوق و دستمزد به دايره حسابداري ارسال مي گردد ليست حقوق كارگران تهيه و حقوق انها پرداخت مي شود.

1-2- حقوق و مزاياي مستمر و غير مستمر

كارگران شركتها و موسسات علاوه بر حقوق مبنا ( حقوق اصلي ) مزاياي ديگري هم دريافت مي كنند مانند حق اولاد ، حق مسكن ، خواربار ، جذب ، سختي شرايط كار ، ماموريت ، اضافه كار و به مزايايي كه هر ماهه كارگر از كارفرما دريافت مي كند مزاياي مستمر مي گويند و مواردي كه هميشگي نيست و بستگي به موقعيت وشرايط خاص دارد، مزاياي غير مستمري مي گويند.

2-2- مزد يا حقوق چيست ؟

مزد ثابت عبارت  است از مجموع مزد شغل و مزاياي ثابت پرداختي به تبع شغل ، در كارگاههايي كه داراي طرح طبقهيندي و ارزيابي مشاغل نيستند . منور از مزاياي ثابت پرداختي به تبع شغل مزاايي است كه بر حسب ماهيت شغل يا محيط كار و براي ترميم مزد در ساعات عادي كار پرداخت مي گردد از قبيل  مزاياي سختي كار ، مزاياي سرپرستي ، فوق العاد شغل ، و ولي مزاياي رفاهي و انگيزه هاي از قبيل كمك هزينه مسكن ، خواربار ، حق اولاد ، پاداش افزايش توليد و سود سالانه جزء مزد ثابت و مزد مبنا محسوب نمي شود.

مزد ممكن است بر اساس قرارداد روزانه يا هفتگي يا 15 روز يكبار پرداخت شود ، اگر پرداخت مزد ب صورت ماهيانه باشد حقوق مي گويند. در ماههاي سي و يك روزه حقوق و مزايا بر اساس سي و يك روز پرداخت مي شود . حقو.ق و دستمزد مشمول بمه تامين اجتماعي و ماليات مي باشند و ماليات آن بر اساس جدول مالياتي حقوق كه هر ساله با پريب سال جاري اعلام مي شود محاسبه مي شود.

3-2- مدت كار و مدت اضافه كاري چيست ؟

ساعات كار عادي كارگر 8 ساعت در شبانه روز يا 44 ساعت يا 176 ساعت در ماه مي باشد . طبق ماده 59 قانون كار و تامين اجتماعي ارجاع كار اضافي به كارگر زماني مجاز است كه شرايط زير را داشته باشد.

الف: موافقت كارگر

ب: پرداخت 40% اضافه بر مزد هر ساعت كار عادي

ضمنا ساعات اضافه كاري كارگر از 4 ساعت نبايد ، بيشتر مگر در مواردي استثنايي با توافق كارگر اگر كارگري بيش از 44 ساعت در هفته يا 176 ساعت در ماه كار كند ان ساعات اضافي به عنوان اضافه كاري محسوب مي شود.

مثال :

اگر كارگري در يك هفته 64 ساعت كار كرده باشد و نرخ دستمزد ساعتي او بر اساس حقوق مبنا 900 ريال باشد . فوق العاده  اضافه كاري و دستمزد استحقاقي آن را محاسبه كنيد.

روش سوم:

اگر كارگري در طي يكماه 189 ساعت كار كرده باشد و حقوق ماهيانه او 92000 ريال باشد.

فوق العاده اضافه كاري  و دستمزد استحقاقي آن را محاسبه كنيد.

ساعات كاري عادي در ماه 176 ساعت يا 24 روز مي باشد.

اگر 176 ساعت را بر تعداد روز هاي كاركرد در ماه يعني (24) تقسيم كنيم ساعات كار يك روز كارگر بدست مي آيد.

 

 

 ساعات كاركرد روزانه كارگر             

يعني يك كارگر در هفته 6 روز و هر روز 33/7 ساعت كار مي كند كه حاصلضرب آن مي شود 44 ساعت در هفته

ساعات كاركرد يك هفته كارگر   

ساعات اضافه كاري

حال اگر حقوق كارگر را بر 30 روز كه همان يكماه حقوق مي باشد تقسيم كنيم حقوق يك روز كارگر بدست مي آيدو اگر يك روز حقوق را بر عدد 33/7 تقسيم كنيم يك ساعت بدست مي آيد و اگر حقوق يك ساعت را در عدد 40/1 ضرب كنيم كل ساعات اضافه كاري  بدست مي آيد و اگر يك ساعت اضافه كاري را در تعداد ساعات اضافه كاري ضرب كنيم كل ساعات اضافه كاري بدست مي آيد و در آخر اگر مبلغ حقوق فرد را با مبلغ كل اضافه كاري جمع كنيم دستمزد استحقاقي بدست مي آيد.

مبلغ يك روز حقوق

مبلغ يك ساعت حقوق

مبلغ يك ساعت اضافه كاري

كل مبلغ اضافه كاري

دستمزد استحقاقي

4-2- نوبت كاري

طبق ماده 55 كار و تامين اجتماعي كار نوبتي عبارت است از كاري كه در طول ماه گردش دارد به نحوي  كه نوبتهاي آن در صبح يا شب واقع مي شود. طبق ماده 56 اگر كارگري نوبت كاري او در صبح و عصر واقع شود 10% و اگر نوبت كاري صبح و عصر و شب قرار گيرد 15% و اگر نوبت كاري صبح و شب يا عصر و شب باشد 5/22% علاوه بر مزد بعنوان فوق العاده نوبت كاري درسافت خواهد كرد.

5-2 - شب كاري

طبق ماده 53 كارهايي كه زمان انجام آن از ساعت 6 بامداد تا 22 باشد كار روز مي گويند و كارهايي كه زمان انجام بين 22 تا 6 بامداد قرار گيرد كار شب گويند. اگر قسمتي از ساعات كار در شب و قسمتي  از ساعات كار در روز باشد كار مختلط گويند. اگر كارگري نوبت كاري نباشد و ساعات كار او بين 22 تا 6 بامداد باشد شب كاري محسوب  مي شود و به ساعات شب كاري او 35% شب كاري علاوه بر ساعات كار عادي او تعلق مي گيرد.

6-2- حق اولاد

حق اولاد سه برابر حداقل مزد روزانه كارگر ساده در مناطق مختلف براي هر فرزند در ماه پرداخت مي شود حق اولاد حداكثر تا دو فرزند بيمه شده پرداخت مي شود مشروط بر آنكه :

1-6-2- بيمه شده حداقل سابقه پرداخت 720 روز كار را داشته باشد.

7-2 - حق خواربار و مسكن

حق خواربار و مسكن مبلغي است كه هر سال توسط هيات دولت تعيين مي شود . حق خواربار و مسكن براي افراد مجرد و متاهل متفاوت است . حق خواربار براي افراد مجرد و متاهل به ترتيب (400 ،800) ريال و حق مسكن به ترتيب (8000،12000) ريال مي باشد. حق خواربار و مسكن مشمول بيمه و ماليات مي شوند.

9-2- اياب و ذهاب و كمكهاي غير نقدي

كارفرما در صورت دوري كارگاه و عدم تكافوي وسيله نقليه عمومي بايستي براي رفت و بر گشت كاركنان خود وسيله نقليه مناسب در اختيار آنها قرار دهد يا هزينه رفت و برگشت آنها را پرداخت كند.  ارزش مزاياي غير نقدي مستمر مانند غذا و پوشاك و نظاير آنها طبق آيين نامه اي كه به پيشنهاد هيات مديره به تصويب شوراي عالي خواهد رسيد بطور مقطوع تعيين مي گردد.

10-2- تعطيلات و مرخصي ها

كارگران 6 روز هفته را كار مي كنند و روز جمعه تعطيلي هفتگي انها با استفاده از مزد مي باشد . در صورتي كه روز هاي هفته كمتر از شش روز باشد مزد روز تعطيل هفتگي يك ششم مجموع مزد دريافتي كارگر در روزهاي كاركرد خواهد بود علاوه بر تعطيلات رسمي روز كارگر جزء تعطيلات رسمي محسوب مي شود. كارگري كه روز جمعه كار كند در مقابل عدم ستفاده از تعطيلي روز جمعه 40% اضافه بر مزد دريافت خواهد كرد.

مرخصي استحقاقي كارگران با احتساب 4 روز جمعه جمعا يك ماه مي باشد و ساير روزهاي تعطيل جزء ايام مرخصي محسوب نمي شود . براي كار كمتر از يك سال مرخصي استحقاقي به نسبت كاركرد محاسبه مي شود. طبق ماده 65 قانون كار و تامين اجتماعي مرخصي سالانه كارگراني كه به كارهاي سخت و زيان آور اشتغال دارند 5 هفته مي باشد كه در دو نوبت و در پايان هر شش ماه صورت مي گيرد . كارگران بيش از 9 روز از مرخصي را نمي توانند ذخيره كنند.

كارگران در موارد زير حق برخورداري از سه روز مرخصي با استفاده از مزد را دارند.

الف: ازدواج دائم

ب: فوت همسر ، پدر ، مادر و فرزندان

مدت مرخصي استعلاجي كه به تاييد سازمان تامين اجتماعي رسيده باشد جزء سوابق كار و بازنشستگي كارگر محسوب مي شوند.

11-2-عيدي و پاداش پايان سال

عيدي عبارت است از مبلغي كه هر ساله توسط هيات دولت بر اساس حقوق و دستمزد كارگران تعيين مي گردد و براي پرداخت عيدي سقفي را قرار مي دهد كه از مبلغ عيدي تعيين شده ميلغ 100000ريال از ماليات معاف و مابقي آن مشمول ماليات مي باشد.

12-2- كسور قانوني چيست ؟

كسور قانوني وجوهي هستند كه كارفرما ها موظفند هر ماهه از حقوق كارگران كسر كنند سازمانهاي مربوطه ارسال نمايند . كسور قانوني شامل:

الف- ماليات حقوق و مزاياي كارگران

ب- حق بيمه هاي اجتماعي

بدهي كارگر به صندوق اجرا( اجرائيات)

1-12-2- ماليات

ماليات يكي از كسور قانوني مي باشد كه توسط كارفرما از حقوق - اضافه كاري - حق اولاد- خواربار و مسكن و مزاياي ديگري كه مشمول ماليات مي شود هر ماهه كسر مس گردد و به حوزه مالياتي محل پرداخت مي گردد.

2-12-2 - حق بيمه هاي اجتماعي

يكي ديگر از كسور قانوني حق بيمه هاي تامين اجتماعي مي باشند كه هر ماهه توسط كارفرما  از حقوق و مزاياي مشمول بيمه كارگر كسر مي كند، حق بيمه تامين اجتماعي سهم كارگر كه از حقوق ناخالص او كسر مي شود 7% مي باشد و علاوه بر اين كارفرما بايستي 20% از حقوق ناخالص كارگر را به عنوان سهم كارفرما و 3% به عنوان بيمه بيكاري از طرف خودش هزينه كند بدين معني كه فقط 7% ماهيانه از حقوق ناخالص كارگر كسر مي شود و 20% و 3% را كارفرما خودش پرداخت مي كند.

مجموع درصد هاي فوق الذكر كه 30 درصد مي باشد هر ماهه در فرم بيمه درج مي شود و به همراه چك مربوطه به سازمان تامين اجتماعي  ارسال مي گردد . فرم بيمه در صفحات بعد توضيح داده مي شود.

علاوه بر سهم كارگر (7%) و سهم كارفرما (20%) و سهم بيمه بيكاري (3%) ، دولت هم (3%)تحت عنوان سهم مشاركت دولت به سازمان تامين اجتماعي پرداخت مي كند و سازمان تامين اجتماعي در قبال  اين پرداخت ها كارگران را تحت پوشش خود دارد و به آنها خدمات ارائه مي دهد كه به شرح زير مي باشد.

1-2-12-2- دفترچه بيمه

هر كارگر و افرادي كه تحت تكفل او باشند يك دفتر چه اختصاصي تامين اجتماعي دارزند كه در زمان مراجعه ه پزشك و بستري شدن در بيمارستان از آن استفاه مي كنند و زمان پرداخت حق ويزيت و دريافت دارو از داروخانه درصدي ز ان مبلغ تعيين شده را پرداخت مي كنند.

13-2- صورت دستمزد ( حقوق و مزايا ) چيست ؟

صورت دستمزد همان فرم بيمه است كه هر ماهه پس از پرداخت حقوق توسط حسابدار حقوق و دستمزد بر اساس ليست حقوق ماه تنظيم مي شود و پس از مهر و امضاء كارفرما به انضمام چك هاي (20% و3% و7%) به شعبه تامين اجتماعي محل ارسال مي گردد.

14-2- نحوه تنظيم فرم بيمه

ابتدا مشخصات هويتي و كارفرما درج مي شود و بعد از آن مشخصات هويتي كارگر درج مي شود . در قسمتت روزهاي كاركرد ماه تعداد روزهايي كه كارگران كار كرده اند درج مي شود و تاريخ شروع و خاتمه آنها مشخص مي شود ، در قسمت دستمزد و مزاياي حقوق روزانه كارگران و حقوق ماهيانه آنها درج مي شود ، در قسمت حقوق ومزاياي مشمول ، حقوق و مزايايي كه مشمول بيمه مي شود چه مشمول بيمه شود و چه مشمول بيمه نشود در اين قسمت درج مي شود و در ستون حق بيمه بايستي ستوني كه حقوق و مزاياي مشمول بيمه در آن درج شده را در 7% ضرب كنيم و در اين ستون بنويسيم. در ستون ساير كسور مربوط به كسر ماليات حقوق است و ستون مانده قابل پرداخت، مابه التفاوت ستون حقوق و مزاياي مشمول و غير مشمول از ستون حق بيمه و ساير كسور است. بعد از اينكه موارد فوق را براي همه كارگران محاسبه كرديم درقسمت پايين ليست جمع 7% را مي آوريم و در قسمت حق بيمه كارفرما همان مبلغ 20% و در قسمت 3% بيمه بيكاري مبلغ بيمه بيكاري آورده مي شود . تا با چك مربوطه به شعبه بيمه تامين اجتماعي ارسال گردد.

30%=3%+20%+7%

16-2- نحوه محاسبه ماليات حقوق بر اساس جدول مالياتي

كارگران علاوه بر حقوق مبنا مزاياي ديگري هم ماهيانه دريافت مي كنند كه بعضي از آنها مشمول بيمه و ماليات نمي شود و برخي ديگر مشمول مي شود و اين وظيفه كارفرماست كه حقوق و مزاياي مشمول ماليات كارگر را مشخص و ماليات آن را كسر كند . در قسمت معافيت هاي مالياتي مواردي كه مشمول ماليات نمي شوند و يا مزاياي مشمول ماليات را كه بر اساس جدول مالياتي محاسبه مي شوند با ذكر يك مثال توضيح داده مي شود.

هر ساله مبلغ معافيت مالياتي توسط هيات دولت اعلام مي شود و حقوق و مزايايي كه بالاتر از معافيت مي باشند با نرخ هايي كه اعلام شده است ماليات حقوق ومزايا كسر مي گردد.

1-3- قسمت هاي مختلف يك كارگاه يا شركت

كارگاهها و موسسات داراي قسمتهاي گوناگوني مي باشند از جمله قسمت توليد، قسمت توزيع و فروش، قسمت اداري، قسمت كارگزيني قسمت زمانسنجي، قسمت برنامه ريزي، قسمت ثبت اوقات كار، قسمت مالي و حسابداري و غيره. اكنون آنچه مورد نظر مي باشد قسمت حسابداري حقوق و دستمزد و قسمتهاي وابسته به آن است. بنابراين پرداخت حقوق و دستمزد به كارگران يا آخر هر هفته يا هر 15 روز يكبار يا ماهيانه مي باشد كه در طي هر پرداخت اتفاقاتي ممكن است صورت بگيرد مثلا كارگر جديد استخدام شود كارگري بازنشسته شود يا كارگري بر اثر بي احتياطي فوت كند، برنامه نوبت كاري يا شب كاري كارگران تغيير كند، ممكن است تعدادي از كارگران غيبت يا تاخير داشته باشند بنابراين همه مواردي كه ذكر شد مربوط به قسمتهايي مي باشند كه بايستي اطلاعات آنها براي پرداخت حقوق كاركنان به قسمت حقوق و دستمزد ارسال گردد تا پرداخت حقوق بدور از هر اشتباهي صورت گيرد.

اكنون هر يك از قسمتهايي كه با قسمت حقوق و دستمزد در ارتباطند بيان مي شود.

1-1-3- قسمت كارگزيني:

قسمت كارگزيني در زمينه تهيه و تدوين يا اصلاح دستوراتلعملها و يا آئين نامه هاي  استخدامي و فرمهاي پرسنلي  كه با فژقانون كار و تامين اجتماعي منطبق است فعاليت مي كند و وظيفه دارد هر گونه تغيير و تحولي در ايين نامه ها و دستورالعمل ها  صورت گرفت به قسمت حسابداري حقوق و دستمزد ارسال نمايد و قسمت حسابداري حقوق و دستمزد را كنترل كند.

3-1-3- قسمت ثبت اوقات كار

در قسمت ثبت اوقات كار هر يك از كارگران داراي كارت حضور و غياب هساتند كه زمان ورود  و خروج آنها با ان مشخص مي شود و يا اگر كارگري بيشتر از ساعات كاري عادي كار كند  ساعات اضافه كاري او بوسيله اين كارت مشخص مي شود . وظيفه اين قسمت است كه اطلاعات مربوط به ورود و خروج و غيبت و مرخصي و تاخير را به قسمت حقوق و دستمزد ارسال نمايد تا در ليست حقوق و دستمزد درج شود تا به كارگران به نسبت كاركرد حقوق پرداخت شود تا در اين بين حق كارگر يا كارفرما ضايع نشود.

3-3 - ليست حقوق چگونه تنظيم مي شود؟

وقتي كه اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد از قسمتهاي وابسته به دايره حسابداري حقوق و دستمزد  ازرسال شد وظيفه حسابدار  حقوق و دستمزد  است كه همه موارد را به تفكيك محاسبه كند و در ليست حقوق در محل مخصوص درج كند كه اين كار بسيار مشكل و طاقت فرسا مي باشد  كه حقوق ، اضافه كار ، ماموريت و نوبت كاري همه كارگران را محاسبه كند و در ليست حقوق درج كند ولي خوشبختانه امروزه رايانه كارها را راحت تر كرده است بدين صورت كه كاربر فقط اطلاعات را وارد سيستم مي كند و رايانه تمامي محاسبات را دقيق انجام مي دهد و در ليست حقوق جايگزين مي كند . اكنون به توضيحات تكميلي ليست حقوق مي پردازيم.

ليست حقوق فرمي است كه داراي مشخصات هويتي كارگران و مشخصات حقوقي انهاست كه مي بايست توسط حسابدار حقوق و دستمزد حقوق مبنا و مبلغ اضافه كاري پس از محاسبات ساعات اضافه كاري و مزاياي مستمر و غير مستمر در ان درج شود و در ستون حقوق و مزاياي مشمول بيمه  حقوق و مزايايي كه بيمه به آن تعلق مي گيرد جمع مي شود و در ستون حقوق و مزاياي مشمول ماليات مواردي كه مشمول ماليات مي شود جمع مي شود و ستوني كه مربوط به بيمه سهم كارگر مي شود از حقوق و مزاياي مشمول ماليات ، ماليات گرفته مي شود و در ان ستون درج مي شود و در نهايت كسور قانوني و توافقي و مزاياي ناخالص كسر مي شود و مبلغ بدست آمده خالص پرداختي مي باشد  كه به كارگران پرداخت مي شود.

در كارگاههاي توليدي براي ساخت يك محصول  غير از قسمت توليد و ساخت قسمتهاي ديگري هم وجود دارد كه با هماهنگي همه انها يك محصول آماده ارائه به بازار مي شود . بنابراين در يك كارگاه كارگراني هستند كه مستقيما در زمينه ساخت محصول فعاليت مي كنند ولي بعضي از كارگران مستقيما در ساخت يك محول دخالت ندارد. بلكه فعاليت انها به صورت جانبي مي باشد . مثل كارگران قسمت اداري ، توزيع و فروش ، نگهباني و قسمت سرپرستي و كه به طور غير مستقيم در ساخت محصول فعاليت مي كنند . كارگراني كه مستقيما در زمينه ساخت محصول فعاليت مي كنند . دستمزدي كه به انها پرداخت مي شود دستمزد مستقيم مي گويند. مثل دستمزد جوشكار در كارخانه ماشين سازي ، و كارگراني كه مستقيما در ساخت محصول فعاليت نداشته اند دستمزدي كه به آها پرداخت مي شود دستمزد غير مستقيم مي گويند.

مثل دستمزد نگهبان كارخانه ماشين سازي و يا دستمزد سرپرست در كارخانه و دستمزد توليدي عبارت است از وجوهي  كه براي كار انجام شده توليدي در يك مدت معين پرداخت شود ، بنابر اين دستمزد اگر به صورت مستقيم پرداخت شود روي بهاي تمام شده محصول اثر مي گذارد و كاهش و ثابت نگه داشتن بهاي تمام شده به دو طريق امكان پذير است.

1-4- روش هاي پرداخت حقوق در واحدهاي توليدي

1-روز مزد

2-كارمزد

3-سهيم كردن كارگران در سود

4-روش طرح هاي تشويقي

1-1-4- روز مزد و كارمزد

روزمزد بدين صورت است كه كارگر روزي كه سر كار حاضر باشد دستمزد خود را دريافت كند و در مقابل 8 ساعت كار عادي دستمزدي كه تعيين شده است دريافت مي كند و چنانچه مزد بر اساس ميزان انجام كار يا محصول توليد شده باشد كارمزد گويند.

3-4-مرخصي استعلاجي چيست ؟

طبق ماده 64 قانون كار مرخصي ساليانه كارگران با استفاده از مزد و احتساب چهار جمعه جمعا يك ماه مي باشد و مرخصي سالانه كارگراني كه به كارهاي سخت و زيان اور مشغول هستند طبق ماده 65 قانون كار 5 هفته مي باشد در دو نوبت و پايان هر شش ماه . بنابر اين كارگران طبق قاانون مي توانند يك ماه مرخصبي بروند و حقوق و دستمزد دريافت كنند بدين معني كه در قبال كار انجام نداده حقوق و دستمزد خود را دريافت مي كنند و اين هزينه اي مضاعف بر دوش كارفرمايان مي باشد . بنابر اين  انها در ابتداي سال مبلغ كل مرخصي كارگران را محاسبه مي كنند و در پايان هر ماه كه ليست حقوق تهيه شد هزيتنه حقوق و دستمزد ايام مرخصي سهم آن ماه بحساب كنترل هزينه حقوق و دستمزد بدهكار مي شود و حسا ذخيره دستمزد ايام مرخصي بستانكار مي شود.

7-4- تهيه ليست حقوق در كارگاههاي توليدي

در كارگاههاي توليدي پس از اينكه اطلاعات مربوط ه حقوق و دستمزد كارگران از قسمتهاي كارگزيني و ثبت اوقات كار و زمان سنجي به دايره حسابداري حقوق و دستمزد ارسال گرديد . حسابدار حقوق و دستمزد به محاسبات حقوق و اضافه كاري و نوبت كاري و شيفت كاري و مي پردازند و محاسبات انجام شده را در ليست حقوق درج مي كند و كسورات قانوني و توافقي را محاسبه  و در محل مخصوص انها در ليست درج مي كند و پس از كسر كسور از حقوق و مزاياي دريافتي كارگران مبلغ خالص حقوق پرداختني بدست مي آيدو پس از تنظيم ليست حقوق آنها را در دفاتر ثبت مي نمايد.

1-6- معرفي نرم افزار حقوق و دستمزد

در سالهاي اخير با توجه به توسعه و رشد سيستم هاي سخت افزاري و نرم افزاري كامپيوتر ، استفاده و بكارگيري آن در محاسبه و پرداخت حقوق و دستمزد امري اجتناب ناپذير شده است  خصوصا اينكه بعلت مزاياي متعدد كامپيوتر از قبيل سرعت و دقت محاسبه بالا ، كيفيت مناسب گزارشات و بهبود اندمان كار ، دستگاههاي ذيربط از قبيل سازمان تامين اجتماعي كليه شركتها و كارگاههايي را كه داراي كاركنان قابل توجهي هستند ملزم به بكارگيري سيستم هاي نرم افزاري كامپيوتري نموده است.

2-6- ويژگي هاي نرم افزار حقوق و دستمزد

برخي از ويژگي هاي نرم افزار حقوق و دستمزد آزمايشي ضميمه اين كتاب را مي توان به شرح زير بر شمرد:

1-ثبت اطللاعات پرسنلي و حقوقي ثابت كاركنان

2-امكان تعريف مزاياي ماهانه پرسنل از قبيل : اضافه كار ، ماموريت ، پاداش ، سنوات ، عيدي ، پرداخت موقت و غيره.

3-تعريف و تعيين كسورات بدهي ، وام جريمه و غيبت و امثالهم.

4-تعريف و تعيين پارامتر هاي متغير حقوقي براي هر سال مطابق قانون كار مثل حداقل دستمزد روزانه و ماهانه ، حق مسكن ، حق خواربار ، بن و غيره.

5-تعريف جدول كسورات ماليات حقوق ، مطابق ضوابط وزارت امور اقتصادي و دارائي

6-تعريف و تعيين فيلدهاي فيش هاي حقوقي و تعريف ضرائب مالياتي و شمول كسورات بيمه آنها

7-محاسبه  و تعيين حقوق و مزاياي كاركنان مطابق ضوابط  و مقررات قانون كار.

8-تهيه و استخراج ديسكت و ليست حقوق و مزايا مطابق با سيستم سازمان تامين اجتماعي.

9-تهيه و استخراج ديسكت و ليست حقوق و مزاياي پرسنل جهت ارائه به حساب هاي بانكي آنان در بانك رفاه كارگران.

10-        تهيه فيش حقوقي كاركنان.

11-        تهيه و استخراج گزارشات و ليست هاي متنوع مورد نياز.

12-        ساير امكانات جانبي مثل تعريف و تغيير رمز عبور ، ماشين حساب و غيره.

 


اين مطلب در تاريخ: شنبه 08 شهريور 1393 ساعت: 17:48 منتشر شده است
برچسب ها : ,,,,,,
نظرات(0)

معرفی شغل قضاوت

بازديد: 555

 

 

سایت فروشگاه علمی اسمان تقدیم میکند :

آشنايي با شغل قضاوت

1- عنوان شغل :

قضاوت

2- تعريف شغل :

مجموعهاي از مهارتها و قابليتهاي فردي جهت حل منازعات و در گيريها و مشكلات جامعه

3- شرح وظايف اصلي شغل قضاوت :

حل منازعات و درگيريهاي جامعه مانند : مشكلات خانوادگي . بدهكاري يا طلبكاري افراد يا و همكاري با نظام سياسي جهت برقراري آرامش .

4- اهميت و ضرورت شغل قضاوت :

بايد گفت : زندگي اجتماعي انسان خواه نا خواه باعث بروز اختلافاتي مي شود كه براي حل اين اختلافات افراد به قاضي مراجعه مي كنند و در مورد اهميت آن نيز همين بحث كه قضاوت را شغل انبياء و اولياء است .

5- مدارك تحصيلي لازم براي احراز شغل قضاوت :

 ليسانس حقوق و يا فقه ومباني حقوق اسلامي از دانشگاهها و يا تحصيلات      حوضه اي

6- مهارتها ، تجارب و دوره هاي آموزشي ويژه براي احراز شغل:

به علاوه بر داشتن يكي از مدازك تحصيلي بالا قبولي در امتحان ورودي و گذراندن يكسال دوره اي كار آموزي نيز از ضروريات اين شغل است.

7-خصوصيات جسمي و تواناييهاي بدني لازم براي انجام شغل قضاوت :

براي قضاوت بايد سلامت كامل جسمي و روحي مراعات شود كما اينكه داشتن سلامت جسمي و روحي از ضروريات در انتخاب قاضي است.

8- خصوصيات رواني و توانمنديهاي ذهني لازم براي انجام شغل قضاوت : 

قاضي بايد فردي تيز هوش، خوش استنباط ، آگاه به مسائل اجتماعي بوده و به علاوه به امر قضاوت علاقه ذاتي داشته باشد .

        9 - محلهاي اشتغال و استخدام قضاوت :

     قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران

      10- شرايط ارتقاء در شغل قضاوت:

 سابقه خدمت ، داشتن تجربيات علمي و عملي ، صداقت و درستكاري و حسن شهرت .

11- نحوه استخدام و ورود به شغل قضاوت :

داشتن مدارك تحصيلي ليسانس حقوق و يا فقه و مباني حقوق اسلام قبولي در امتحان ورودي طي مراحل گزينش و مصاحبه و گذراندن يك سال دوره كار آموزي

12 آينده شغل :

از نظر اقتصادي :

 در كشور ما علي رغم اهميتي كه دين اسلام براي شغل قضاوت در نظر گرفته است متاسفانه از نظر اقتصادي و تامين معيشت رسيدگي كافي نمي شود .

از نظر اجتماعي :

قاضي در اجتماع داراي احترام ويژه اي است و مردم با ديد محترمانه به قاضي مي نگرند .

13 مراحل و جريان يك روز عادي براي شغل قضاوت :

طرح پرونده استنطاق اظهارات طرفين پرونده توجه به دلايل و مدارك آنان و در نهايت صدور حكم و مراحل تشكيل تا ختم پرونده

14 توصيه و پيشنهاد لازم براي داوطلبان ورود به اين رشته :

توصيه مي شود كساني كه داوطلب اين شغل شوند كه در درجه اول علاقه به كار قضاوت داشته باشند و در ثاني با درك كامل از اهميت آن خطراتي كه بازي را در بر گرفته در اين راه گام نهند و ثالثا توجه به مسائل مادي دنيا نداشته باشند .

 

 

سایت فروشگاه علمی اسمان تقدیم میکند

 


اين مطلب در تاريخ: شنبه 08 شهريور 1393 ساعت: 17:42 منتشر شده است
برچسب ها : ,,,,,,,,,,,
نظرات(0)

تحقیق درباره مودم و طریقه کارکرد ان

بازديد: 255

 

تحقیق رایگان از سایت فروشگاه علمی اسمان

تحقیق درباره مودم و طریقه کارکرد ان

امروزه،ارتباطات از ضروریات زندگی است.هم اکنون اینترنت با رشدی بسیار سریع و با استفاد از فن آوری ارتباطات موجب به دنیا آمدن چندین صنعت جدید نیز شده است .

کلید برقراری ارتباطات کامپیوتری خوب ،به ویژه نوع راه دور آن ،مودم است . این وسیله کوچک هر کامپیوتری را به کامپیوتری دیگر که فاصله زیاد با یکدیگر دارند مرتبط کند.

ارتباطات با مودم از طریق یک یا دو نوع تماس حاصل می شود: کابل تلفن یا سیگنالهای نوری. این وسایل کامپیوتر شما را از طریق نرم افزارهای مختلف به سایر نقاط جهان وصل می کنند. می توانید از مودم برای ارسال پیامهای تایپ شده به اشخاص دیگر بهره بگیرید ( پست الکترونیک) ، پیامهای خود را به صورت اطلاعیه به گروهی از مردم برسانید ، مقادیر هنگفبی از اطلاعات را روی اینترنت ببینید و آنها را چاپ کنید، فکس بفرستید و دریافت کنید، و حتی کاری کنید که به تلفنهایتان پاسخ بدهد. این خدمات پیشرفته ی ارتباطاتی که مودم فراهم می کند می تواند زندگی را ساده تر کند، اما باید دانست که از کجا باید شروع کرد. از اول شروع می کنیم.

کلمه ی « مودم » از حروف اول دو اصطلاح کاملا فنی گرفته شده است:Modulation (به معنی مد گردانی) و DEModulation ( به معنی وامد گردانی). داده هایی که یک کامپیوتر می فرستد در اصل سیگنالهایی رقمی (دیجیتال) هستند. مودم داده های کامپیوتری را به صورت نواهایی صوتی در می آورد( عمل مد گردانی مودم) تا بتوانند از طریق خطوط تلفن آنالوگ، سیگنالهای آنالوگ را حمل نی کنند، چنین سیگنالهایی را با طول موج اندازه گیری می کنند.) در پی آن مودم واقع در کامپیوتر مقصد سیگنالهای دیجیتالی در می آورد که کامپیوتر می تواند آنها را بخواند (عمل وامد گردانی مودم).

مودمها دو نوعند:

وقتی بخواهید مودم بخرید، در خواهید یافت که انواعی از مودم را برای پی سی های رومیزی می فروشند و انواعی دیگر را برای پی سی هان کیفی. ابتدا روی مودمهایی بحث می کنیم که رای پی سی های رومیزی طراحی شده اند. دو نوع مودم عرضه می شود که به مودمهای داخلی و مودمهای خارحی شهرت یافته اند . مودمهای داخلی تخته مدارهایی هستند که وارد شکاف گگسترش داخل جعبه ی کامپیوتر می شوند. اکثر کامپیو ترهایی که در حال حاضر فروخته می شوند دارای مودم داخلی هستند، بنابراین تنها کاری که برای به کار انداختن مودم باید انجام دهید وصل کردن سیم تلفن به فیش اتصال واقع در پشت جعبه ی کامپیوترتان است .

مودمهای خارجی درون جعبه هایی مجزا از جعبه ی کامپیوتر قرار می گیرند. ای جهبه ها معمولا کوچکتر از تلفن هستند و می توانند هم با کامپیوتر های رومیزی به کار بروند و هم با کامپیوترهای کیفی و کتابی. روی جعبه ی این نوع مودمها چراغهایی وجود دارد که کار کردن مودم یا وجود اشکال در آن را به درگاه COM ( در گاه سریال نیز گفته می شود ) وصل کرد که در پشت جعبه ی کامپیوتر قرار دارد. ( بسیاری از مودمهای خارجی آراپتور برق دارند که باید سیم آنهارا نیز به برق وصل کرد.) مودمهای داخلی نیز یک درگاه COM را به کار می گیرند، اما خودشان آن را فراهم می کنند و نیازی نیست که از دز گاه COM پشت جعبه ی کامپیوتر استفاده کنند.

پیش از آن که مطلب مودمها را ادامه دهیم نکته ای را به اجمال درباره ی در گاههای COM می گوییم . بعضی از وسایل سخت افزاری به ارتباط با کامپیوتر نیاز دارند، این وسایل از درگاه (port) برای ارتباط با کامپیوتر تهره می گیرند. COM علامت اختصاری COMmunication به معنی « ارتباطات» است وقتی می گوییم درگاه سریال، منظور آن است که نحوه ی ارتباط کامپیوتر با وسیله ی جانبی از طریق رابط سریال و به صورت سریال (پیاپی) انجام می گیرد. بسیاری از پی سی ها می توانند چهار درگاه COM داشته باشند، اما یسیتم عامل نمی تواند COM1 را از COM3 تمیز بدهد( و همینطور COM2 را از COM4 ). این مسئله وقتی که دو وسیله ی سخت افزاری ، مثلا مودم و پویشگر بخواهند به طور همزمان از این درگاهها بهره بگیرند موجب دردسر می شود.

تنها را جلوگیری از این مسئله از طریق نرم افزاری است که هر دو وسیله سخت افزاری را می تواند تشخیص بدهد و با آنها جفت و جور است. در اکثر مواقع ، نرم افزار هنگام نصب وسیله ی جانبی می تواند درگاه COM استفاده نشده را بیابد. با این همه گاهی برخورد پیش می آید و خودتان باید مسئله را حل کنید.

حال دوباره به بحث مودمها بر می گردیم . هم انواع داخلی و هم انواع خارجی مودمها سوئیچهای خاصی به نام DIP دارند که پارامترهای مودم را کنترل می کند. این موئیچها به حالت روشن یا خاموش میزان می شوند. پیش تنظیم کارخانه معمولا مطابق تنظیم مورد نیز کامپیوتر است. اما اگر چنین تنظیمی در امور دیگر مداخله ی بیجا کند لازم است که به دفتر چه ی راهنمای مودم مراجعه کنید و دستور العملهای لازم برای تغییر حالت سوئیچها را بیابید و به کار ببندید.

کسانی که کامپیوتر کتابی دارند از نوع سوم مودمها می توانند بهره بگیدند: پی سی کارت (PC Card) مودمی (پی سی کارت وسیله ای به اندازه یک کارت شناسایی است که یک وسیله ای به اندازه ی یک کارت شناسایی است که یک وسیله ی جانبی را از طریق شکاف تعبیه شده در کامپیوتر کتابی وصل می کند.)در اصل این نوع مودم را نیز می توان مودم خارجی نامید زیرا قطعه ای جدا از سخت افزار کامپیوتر است.

کدام مودم برای شما بهتر است؟مانند هر چیز دیگری اینها نیز هر کدام مزایا و معایب خاصی دارند.اما یک نکته ی مهم را به خاطر داشته باشید:قطعات و وسایل سخت افزاری معمولا پس از یکی دو سال از رده خارج میشوند و انواع جدیدترین و قدرتمندتر ار راه می رسند.از ارتقا دادن مودم های خارجی بسیار ساده تر از ارتقا دادن مودم های داخلی است.

ضمنا مودم خارجی یک حسن دیگر دارد ،آن را می توانید برای چند کامپیوتر به کار ببرید، هروقت بخواهید روی کامپیوتر دیگر مودم داشته باشید کافی است مودم را از کامپیوتر قبلی قطع کنید وبه کامپیوتر جدید وصل کنید.اما مودم داخلی یک حسن بزرگ دارد و آن این که میزتان را شلوغ و در ضمن درگاه سریال پشت جعبه کامپیوتر را اشغال نمی کند.

سرعت عمل:

سرعت احتمالا مهمترین خصوصیت هر مودمی است.سرعت مودم را بر حسب ((بیت در ثانیه ))یا bps می سنجند،که مقدار داده هایی است که در یک ثانیه می تواند ارسال شود.(البته بیشتر کیلو بیت در ثانیه یا Kbps معمول است.)

حداکثر سرعت مودمهای دو طرف ارتباط حتما نباید مساوی باشند،اما اگر چنین باشد بهتر است.دو مودم برای برقراری ارتباط نوعی تبادل پیام مشهور به ((تایید گیری)) یا handshake دارند .سرعت انتقال داده ها طی عملیات تایید گیری بر اساس سرعت مودم آهسته تر تعیین می شود.به عنوان مثال،اگر مودم آهسته تر تعیین می شود.

به عنوان مثال،اگر مودم شما سرعت 28000 بیت در ثانیه و مودم طرف مقابل سرعت 14000 بیت در ثانیه داشته باشد عملیات انتقال داده ها با سرعت 14000 بیت در ثانیه روی می دهد.در حال حاضر مودم های 28 کیلو بیت در ثانیه بسیار به کار می رود،ولی مودمهای 56,33.3 کیلویی نیز به بازار عرضه شده است.

واحدهای دیگری نیز برای اندازه گیری سرعت مودم ها وجود دارد. یکی از آنها سرعت باد (baud rate)است که غالبا به طور نادرست به کار می رود. داده هایی که بین کامپیوتر نقل و انتقال می یابد از طریق یک رشته تپ(پالس) به جلو و عقب حمل می شود.

هر پالس یک باد است وهر باد بسته ای (packet) با تعداد خاصی از بیتهاست.به عنوان مثال ،سرعت باد 1200 ( یعنی 1200 پالس در ثانیه) که هر باد آن بسته ای 8 بیتی باشد معادل سرعت انتقال داده ای 9600 بیت در ثانیه است. با آن که ممکن است در جاهای دیگر این دو واحد اندازه گیری را به طور یکسان به کار ببرند، در این مقاله همواره سرعت مودم را بر حسب بیت در ثانیه ذکر می کنیم.

مودمها برای برقراری ارتباطات پایدار و در بالاترین سرعت، از چند نوع قرار داد (پروتوکل) یا قوانین جاده های مخابراتی بهره می گیرند. این قرار دادها در صنعت مودم سازی استاندارد شده است. با این همه ، برای انواع مختلف ارتباطات قرار دادهای مختلفی وضع شده است. در اینجا متداولترین قرار دادها و منظور از آنها را به اجمال بررسی می کنیم.

مودمها برای افزایش سرعت انتقال داده ها باید فشرده سازی داده ها را پشتیبانی کنند . فشرده سازی داده ها از طریق مودم به وسیله ی حذف زوائد یا جایگزین کردن چند کاراکتر به جای تعداد بسیار بیشتری کاراکتر انجام می گیرد. این عمل حجم داده ها را پیش از انتقال کوچک می کند ، یعنی تعداد بیتهای کمتری انتقال می یابر و در نتیجه سرعت انتقال بالا می رود. در اکثر مواقع تنظیمهای مربوط به فشرده سازی را کارخانه ی سازنده ی مودم انجام می دهد در نتیجه شما نباید نگران پروتوکلهای مربوط به فشرده سازی باشید.

این که داده ها به سرعت انتقال یابند بسیار مهم است ، اما مهمتر از آن انتقال بدون خطا است. پروتوکلهایی نیز برای تصحیح خطا  وضع شده است که همگام با فشرده سازی داده ها کار می کند. بدین منظور داده ها به صورت بلوک بلوک شکسته می شوند. سه پروتوکل پر استفاده ZMODEM , YMODEM , XMODEM نام دارند و اساسا قواعد انتقال داده ها هستند.

بلوکهای XMODEM به صورت بلوکهای128 بایتی و بلوکهای YMODEM هد کدام1024 بایتی هستند. روش YMODEM داده ها را سریعتر اما XMODEM داده ها را برون خطا انتقال می دهد.

ZMODEM داده ها را در دسته های بزرگ انتقال می دهد؛ اگر بخشی از داده ها ارسا و ناگهان ارتباط قطع شود ، این پروتوکل می تواند بعدا بقیه ی داده ها را بفرستد و لازم نیست که از نو همه ی داده ها اسال شود این پروتوکل برای فایلهای بزرگ بسیار خوب عمل می کند.

از تنظیمهای متداول دیگر که ممکن است لازم باشد انجام دهید تعیین بیت پریتی (Parity) و بیت توقف (Stop bit) است . پریتی یک روش ساده ی تصحیح خطا و بیتی اضافی در انتهای حد هفت بیت از داده هاست. این بیت به کامپیوتر امکان می دهد که تایید کند که داده ها درست دسیده اید یا خید. این روش ساده برین شکل وارسی خطا است و با پیشرفت فشرده سازی داده ها و کاربرد گزینه های   YMODEM,XMODEM یا ZMODEM استفاده از آن منسوخ شده است. در نتیجه ، تنظیم معمول پریتی باید None باشد. بیتهای توقف نشان می دهند که مودم ارسال داده ها را متوقف کرده است و منتظر پاسخ از مودم گیرنده است . مورد استفاره ی این بیتها در مواردی است که شما مطمئن نیستید که یک فایل مشخص در چه مدت زمانی از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر انتقال خواهد یافت. برای این که دو کامپیوتر ارتباط برقرار کنند لازم است که تنظیمهای قرار دادی یکسانی داشته باشند. این قرار دادها در زمان تایید گیری بررسی می شوند و اگر مطابق نباشند ازتباط برقرار نمی شود.

کنترل جریان (flow  control) تنظیمی دیگر است که در تعیین سرعت انتقال داده ها کمک میکند .(یکسان بودن این پارامتردر هر دو پی سی طرف ارتباط ضروری نیست.)این پارامتر شبیه بیتهای توقف است،ولی کنترل جریان با سرعتی سر و کار دارد که در آن کامپیوتر شما داده ها را به مودم می فرستد،اطلاعاتی را که به مودم فرستاده شده تنظیم می کند و وقتی داده ها ار ظرفیت حافظه میانگیر (buffer)داده های مودم فراتر برود جریان ارسال را متوقف میکند.(حافظه ی میانگیر داده ها را ذخیره می کند و بر اساس سرعت مودم داده ها را برای ارسال به مودم می دهد.)

اکثر مودم ها امکان تنظیم شماره گیری نواختی یاتون (tone  dialing)یا شماره گیری تپی یا پالس(pulse)را نیز فراهم میکنند .وقتی مودم عملیات اولیه ی شماره گیری را انجام میدهد می تواند  از طریق بلند گوی پی سی ،تون شماره گیری یا صدای شماره گیری و همچنین و موقع تایید گیری تونی دیگر را بشنوید.این صدا علاوه بر آن که برقرای ارتباط را به شما تفهیم می کند این نکته را نیز می گوید که مودمتان روی تون میزان شده استیا روی پالس.

همچنین موقع قطع ارتباط نیز صدایی را خواهید شنید.البته،صدا وقتی هست که بلند گوی مودمتان در حالت روشن باشد،که معمولا تنظیمی از قبل و توسط کارخانه است.

چطور می توانی بلند گو را خاموش کنید؟مودم یک قطعه سخت افزاری از کامپیوتر استو پیش از برقرای ارتباط با کامپیوتری دیگر،باید رابطه ی کامپیوتربا مودم خودش برقرار شود.این ارتباط به کمک یک رشته فرمان مشهور به فرمانهای AT حاصل می شود.

این فرمانها در بر گیرنده ی همه ی تکالیفی است که مودم باید انجام دهد،مانند استفاده از شماره گیری تونی یا پالسی،یا روشن یا خاموش بودن بلند گو و غیره.دفتر چه راهنمای مودم حاوی جدولی از فرمانهای AT و نحوه ی استفاده از آنهاست.(فرمانهای AT در مودم های مختلف دارای تفاوت های جزئی هستند،از همین روی،دفتر چه راهنمای مودم خود را هیچ گاه دور نیندازید.)با این همه ،اکثر برنامه های نرم افزاری ارتباطی و اینترنت که امروزه عرضه می شود تکالیف مودم را با فعال شدن گزینه های منو انجام می دهند،در نتیجه هرگز نیازی به فرمانهای پیچیده و دشوار AT ندارید.

مودمها امکانات فکس را هم دارند:

 تا چند سال پیش، از مودمها فقط برای انتقال فایلهای داده ای بهره می گرفتند . امروزه، مودمها عملیات دیگر ارتباطی را نیز انجام می دهند که متداولترین آنها امکانات فکس شدن مودم است.                                

فاکس /مودم،در بیشتر موارد،با دو سرعت توصیف می شود یکی برای انتقال داده ها ودیگری برای انتقال فاکس .سرعت فکس به طور معمول آهسته تر از سرعت مودم است ومعمولا به عنوان سرعت دوم روی جعبه ی بسته بندی فاکس/مودم نوشته می شود (به عنوان مثال28800/14400 ) . استفاده از فاکس/مودم چند مزیت نسبت به دستگاههای فکس معمولی دارد. به عنوان مثال ، از کاغذ کمتری استفاده می کنید زیرا مجبور نیستید که سندی را که می خواهید فکس کنید به چاپ برسانید.

همچنین می توانید شماره گیری تلفنهای خود را به وسیله ی مودم انجام دهید. بسیاری از برنامه های دفتر چه تلفن به شما امکان می دهند که شماره تلفنی را از فهرست شماره تلفنها بیابید و از مودم بخواهید که شماره را بگیرد. سپس می توانید با استفاده از بلند گوهای کامپیوتر خود پاسخ را بشنوید و گوشی تلفن را بردارید و صحبت کنید.

از خصوصیات پیشرفته ی دیگر که بسیاری از مودمها فراهم می کنند پست صوتی و فاکس-طبق تقاضاست. چندین برنامه ی نرم افزاری عرضه شده است که به شما امکان می دهند یک سیستم پست صوتی با استفاده از میکروفون و بلندگوهای کامپیوتر و همچنین مودم برپا کنید. این نرم افزار به مودم دستور می دهد تا به هر تلفنی که زده می شود پاسخ دهد و سپس پیغام از پیش ضبط شده ی شما را پخش کند و از تلفن کننده بخواهد که پیغام خود را بدهد. خصوصیت فاکس-طبق تقاضا به تلفن کنندگان امکان می دهد که اسناد در خواستی خود را به صورت فکس از شماره تلفن شما بگیرند. و وقتی ارتباط خود را سیستم شما قطع کند، مودم به صورت یک ماشین فکس در می آید و اسناد در خواست شده را ارسال می کند.

مودمهای موبایل:

مودمهای بی سیم و موبایل نیز ساخته شده است که می تواند ارتباطی همیشگی را برقرار کند. مودمهای بی سیم در اندازه های مختلف عرضه شده است. بعضی از آنها به اندازه ی تلفن موبایل هستند، آنتنهای کوچکی دارند و به یک درگاه سریال خارجی وصل می شوند. بعضی از آنها به صورت پی سی کارت هستند که آنتن دارند اما خیلی به صورت کوچک و فشرده شده. با این وسایل ، داده ها روی امواج رادیویی انتقال می یابند و می توانید داده ها را هم دریافت و هم ارسال کنید. لازم نیست مودم طرف مقابل هم بی سیم باشد. در واقع با مودمهای بی سیم حتی فکس هم می توانید ارسال کنید.

مجموعه فرمانهای AT :

حتما توجه کرده اید که وقتی برنامه ی ارتباطاتی شماره ای را می گیرد حروفی عجیب و غریب روی صفحه نمایش به نمایش در می آید، این حروف «مجموعه ی فرمان AT» است که ابتدا آن را شرکت Hayes طراحی کرد و بعدها شرکتهای دیگر آن را بر اساس نیازهای خود تکمیل کردند. نرم افزار ارتباطاتی از این حروف برای کنترل مودم بهره می گیرد. متاسفانه ، مجموعه فرمان ATی استانداردی وجود ندارد. هر یک از سازندگان مودم فرمانهای مورد نیاز برای فعال کردن خصوصیات مودمشان را خودشان خلق می کنند. بنابراین، یادتان باشد که دفترچه ی راهنمای مودم خود را که حاوی این فرمانهاست دور نیندازند. برنامه های ارتباطی خوب لایه ای می سازند که مجموعه فرمانAT از نظر شما پنهان باشد. با این همه ، بهتر است چند فرمان اساسی را بفهمید. اگر وارد حالت ترمینال شوید ( بعضی برنامه های ارتباطی ممکن است چنین اجازه ای ندهند) ، می توانید فرمانهان AT را وارد کنید( باز هم می گوییم آن کتابچه های راهنما را دور نیندازید!)

وقت سکوت:

نرم افزار ارتباطاتی خوب به شما امکان می دهد که بلند گوی مودمتان را خاموش کنید . اگر برنامه تان چنین امکانی را نمی دهد، می توانید به طور دستی آن را انجام دهید. وارد کردن "ATMO" در حالت ترمینال بلندگو را خاموش خواهد کرد. نمونه هایی از دستور های دیگر ، M1 (بلند گو هنگام شماره گیری روشن و پس از اتصال خاموش)، M2 (بلندگو همیشه روشن ). و M3 (بلندگو هنگام شماره گیری خاموش . و و قتی نشست ارتباط به پایان می رسد روشن ) است. برای این که بلندگو همیشه خاموش باشد از M0 استفاده کنید.

وقتی تنظیمات به هم خورد:

شاید AT&F مهمترین فرمان AT باشد. هرگاه تنظیمها را خراب کنید به طوری که مودم از کار بیفتد، وارد کردن "AT&F" مودم را به تنظیمهای از پیش تعریف شده ی سازنده مجددا تنظیم می کند. اما هشیار باشید: بعضی از سازندگان تنظیمهای چند گانه می دهند و AT&F همه ی آنها را پاک خواهد کرد. روش مطمئن تر فرمان ATZ است که مودم را به حالت بیدار از پیش تعریف شده ی سازنده مجددا تنظیم می کند.

فرمان AT13 شماره ی نسخه firmware را نشان می دهد. البته ، بعضی از سازندگان از فرمان متفاوتی بهره می گیرند. پس آن دفترچه ی کوچک راهنما را دور نیندازند.    

UART:

با سریعترین مودمها،تعدادی از سازندگان و فروشندگان مودم معتقدند که تراشه ی کنترل کنندی سریال پی سی (یعنی تراشه UART)توان همگامی با مودم ها را ندارد.درگاه (port) سریال بیتهای موازی را که پردازنده پی سی به کار می برد به بیتهای پشت سر هم سریال تبدیل می کند و از آنجا به مودم می رود.در قلب درگاه سریال تراشه ای به نام UART.نام UART علامت اختصاری «گیرنده/فرستنده ناهمزمان عمومی»تراشه UART در پی سیها قبلا تراشه 8250 یا19450  بود و بعد 16550A آمد.

به دلیل ضعیف درگاه سریال،UARTهایی با بازدهی بیشتر و همچنین ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار خاص بالا بردن بازدهی درگاه سریال به بازار عرضه شده است.آیا خرید اینها لازم است؟

پاسخ به روشی بستگی دارد که از مودم خود بهره میگیرد.اگر کارتان با مورو این باشد که از فایلهای از پیش فشرده شده ی BBSها یا خدمات روی خطی (on-line)بهره ی بگیرید،نیازی به سخت افزار جدید ندارید.هر چند،اگر در اکثر اوقات به انتقال دادن فایلهای قابل فشرده شدن مشغول هستید بد نیست روی محصولات فوق الذکر مطالعه کنید.

همان گونه که گفتیم وقتی داده ها از پی سی به مودم، یا برعکس،می رود باید از تراشه ی UART عبور کند شما می توانید سرعتی را که در آن مودم و کامپیوتر ارتباط برقرار میکند کنترل کنید.این سرعت به سرعت DTE مشهور است و معمولا می توانید از طریق نرم افزاری آن را معین کنید.

انتخاب سرعت DTE مناسب در اصل به سرعت مودم و نوع داده هایی که می خواهید ارسال کنید بستگی دارد.به عنوان مثال،اگر مودم 28.8 کیلو بیت در ثانیه ای دارید که از فشرده سازی V.24bis با نسبت 4 به1 بهره می گیرد،برای بازدهی خوب باید DTE خود را به 28.8 ضرب در 4 یا 115.2 کیلو بیت در ثانیه تنظیم کنید.

بعضی از پی سی هایی که امروزه فروخته می شوند تراشه ی 8250  UART یا 16450 را دارند.اشکال این تراشه ها در آن است که اگر سرعت DTE را خیلی زیاد تنظیم کنید ممکن است کامپیوترتان قادر نباشد همه ی داده هایی را که به درگاه سریال می آیند بگیرد.

هر گاه DTE را روی سرعت بالا تنظیم کرده باشید و خطا با ارسال مجدد روی داده باشد بهتر است تراشه ی 164550A  را به جای 16450 قرار دهید.این تراشه امکاناتی دارد که تنظیم DTE روی سرعت های بالاتر را میسر می سازد.چنانچه باز هم مشکل داشتید می توانید از سخت افزارهای خاصی که برای این کار طراحی شده اند بهره بگیرید.

    


مودم سرعت بالا و خانواده فاکس

CH2056            -             V.90/56,000bps    

CH1799            -             V.34bis/33,600bps

CH1798            -             V.34/28,800bps    

CH1794            -             V.32bis/14,400bps

خصوصیات:

. V.90, V.34bis, V.34,  V.32bis,  V.32, V.22bis, V.22/B, V.23, V.21,

Bell212  and 103

.  CH2056 به عملکرد همزمان V.80  کمک می کند.

.  تصحیح خطا:V.42 LAMP, MNP2-4 and MNP 10 

.  تراکم داده ها:V.42bis and MNP 5 

.  ارتقای خروجی داده ها MNP 10  برای عملکرد یافته ای(تلفن همراه)

.  رابطه سریال DTE  با سرعت بالای 230.4kbps (CH2056),115.2kbps (CH1799/CH1798) or 57.6kbps (CH1794)  

.  وفق پذیری روند علامت در ثانیه بصورت اتوماتیک با استفاده از دریافت سرعت, کنترل جریان و بافرهای داده ها .

.  فرستادن و دریافت طبقه1 فاکس, گروه3 حمایت شده.

.  سریال ,V.24 رابطه 5 ولتی.

.  دفتر راهنمای NVRAM و سیستم های پرسنلی ذخیره انبوه کامپیوتر.

.  ساختار فرمان AT همراه با تعمیم ها.

.   DAAسر خود با انزوای 1500 VAC RAM , 2122v که حمایت از جریان را به اوج می رساند.

.  CSA C22.2950, UL 1950 شناسایی شده اند.

.  مدل خط تلفن اجاره شده  CH1799LL است.

.  قسمت  68,FCC تایید شده است یا قسمت1 DOT CSA CS-03 قابل تایید است.

.  عملکرد 5 ولتی با انتخاب قدرت صفر.

.  اندازه کوچک: 1.35"*1.38"*0.61" (جزئی).

.  شماره شناسایی شخصی با سرعت پایین یا هزینه پایین CH1786 .

مقدمه:

CH1794, CH1799, CH2056 (خانواده مودم HS)ماژول های مودم با سرعت بالا و از نوع صنعتی می باشند .   هر مودم HS از دامنه ای از استاندارد های مودم و سرعت هایی از 300bps تا 14,400bps,28,800bps,33,600bps, یا 56,000bps  حمایت می نمایید.  با استفاده از الگوریتم های تراکمی سر خود , ممکن است سرعت عملکردی تا ماکزیمم سرعت 57.6kbps  برایCH1794,115.2kbps برایCH1799 /CH1798 و230.4kbps برای CH2056 توسعه یابد.انتخاب طرح های تصحیح خطا از جمله MNP10 برای عملکردهای تلفن همراه در دسترس است.خانواده مودمHS از فرستادن و دریافت فاکس حمایت می کند.CH1799LL منحصرا روی خطوط تلفن بدون ولتاژ کار می کند . خانواده مودم HS, شماره شناسایی شخصی است که با هزینه پایین cermetekCH1786,V.22bis خانواده مودم 2400bps قابل مقایسه است.

هر ماژول در خانواده مودمHS کامل(مستقل) و FCC قسمت 68 است که تایید شده و  DOT کانادائی قابل قبولی است.این ماژول های بسیار کوچک برای نصب PCB طراحی شده اند و اندازه شان 1.35"*1.38"*0.58" است.

خانواده مودمHS تنها به دو رابط اضافه احتیاج دارد:

یک رابط سریالCCITT V.24  که می تواند مستقیمابه UART وصل شود و یک TIP و RING که مستقیما به RJ-11C JACK وصل می شود تا با خط PSTN ارتباط پیدا کند.خانواده مودم HS ممکن است با فرمانهای AT, استانداردهای صنعتی کنترل  شودو با نرم افزار ارتباطی, صنعتی موجود قابل مقایسه است.

توصیف بلوک های عملکردی و بحث راجع به عملکردهای اساسی:

شکل1 طرحی از بلوک عملکردی محصولات خانواده مودمHS می باشد. هر مودم HS حاوی بافر رابط سریال, ماژولتر(modulator) یا دماژولتر(demodulator), کنترل کننده مودم با تصحیح خطا و تراکم داده ها, حافظه غیر فرار و  DAA است.

بافر رابط میزان سریال:

مودم HS از یک سری رابط  V.24 EIA 232-E 5V استفاده میکند تا بدین ترتیب مودم را کنترل کند. محصولات مودم HS ممکن است به رابط سریال مربوط شود.این رابط سریال با ملزومات نهایی داده ها (DTE) در سرعت ثابت بی توجه به سرعت مدولاسیون خط حامل(DCE)ارتباط مودم PSTN قرار دارد.

این امر سبب می شود نیازی به کنار رفتن یا افزایش دادن سرعت بر اساس روند داده های ارتباطی معاشرتی PSTN نباشد.بنابراین DET ممکن است CH2056را برای بیان56kbps  آموزش دهد و راجع به ارتباط داده ای کندتری صحبت  کند.این سرعت بدون تغییر سرعت میزبان 2400pbs است.برعکس DTE میزبان که در 14.4kbps آموزش دیده است, ممکن است همچنین با مودم های سرعت بالا یعنی 28.8kbps ارتباط برقرار سازد.این ارتباط با تقاضای کنترل جریان داده ای اتوماتیک کامل می شود.خانواده مودم HS یک بافر ساکن دارد که برای ما امکان عملکرد ثانیه ای خودکار را 8فراهم می کند.

حافظه غیر فرار(NVRAM):

NVRAM قادر است دو پیکر بندی اختصاصی شده برای کاربر را ذخیره سازد. فرمانAT&Wn پیکر بندی مودم فعال را در یکی از دو موقعیت NVRAM که توسط عددی از 0 تا1 انتخاب شده ذخیره می سازد.فرمان AT&Yn یکی از پیکربندی های مودم ذخیره شده را انتخاب می کند که این پیکربندی بصورت اتوماتیک فراخوانی شده و با نصب مجدد یا روشن کردن کامپیوتر فعال میگردد.فرمان ATZn فورا فراخوانی میکند و پیکربندی ذخیره شده را فعال می سازد.برای فرمانها و به ثبت رسیده های قابل ذخیره به جداول 7Aو7B مراجعه شود. NVRAM قادر است بیش از چهار شماره تلفن با بیش از 31 عدد یا تعدیل کننده در هر شماره تلفن را به حافظه بسپارد. فرمان AT&ZN = S ،S را ذخیره خواهد کرد.شماره تلفن شماره گیری می شود فرمان AT&Zn = S سبب می شود مودم یکی از چهار شماره تلفن ذخیره شده را شماره گیری کند. موقعیت ذخیره NVRAM برای چهار شماره تلفن توسط یکی از اعداد 0، 1، 2، یا 3 انتخاب شده است.

رابط خط تلفن یا DAA :

مودم هایی که کارائی بیشتری دارند به کارائی DAA (تسقلیم دسترسی به داده ها)بسیار

حساس هستند. تفاوت بین مودم خوب و یک مودم معمولی در کارائی DAA است. مودم های خانواده ی HS داران پیچیدکی کمی هستند که برای کارائی بهینه برای تمام شرایط خط PSTN طراحی شده است، تا از این طریق دسترسی به قابل اعتمادترین و بهترین شرایط کارائی PSTN حاصل شود. خانواده مودم HS طوری طراحی شده که در استاندارد های تلفن های امریکای شمالی به کار آید همانگونه که توسط FCC قسمت 68 ( ایالات متحده ی امریکا ) و CSA قسمت 1 ، CS-03 (کانادا) مورد استفاده قرار گرفته است. در بین پارامترهای مهم تر ، رابط خط PSTN طوری طراحی شده است که جدا سازی 1500 VAC RAM را داشته باشد و حفاظت جریان اوج 2132V را فراهم آورد. در نتیجه مورم های خانواده ی HS  ملزومات کشورهای کانادا و امریکا را فراهم می آورند و همچنین نیازهای نماینده های بین المللی را فراهم می آورند که موجب تمایز این سطوح جدا سازی می گردد . شماره شناسایی های شخص1,2 ، همانند ارتباطات ورودی و خروجی برای PSTN عمل می کند برای افزایش قابلیت اعتماد در محیط های مخالف یعنی تایید کانادا، موافقت UL و همچنین بصورت اختیاری برای موافقت FCC بخش 15 ، می باشد. این هر شماره شناسایی شخصی باید از میان یک شبکه بیرونی بطور مفصل در عملکرد   cermetek  نکته # 126 توصیف شده است. هر محصول مودمHS   با تایید FCC قسمت 68 عرضه می گردد. و از کارخانه با بر چسبFCC   عرضه می گردد که نشان دهنده ی شماره شناسایی و برابریRinger   می باشد. این بر چسب باید به ویژه در ته محصول چسبانده شود به استثنای امریکا، بیشتر کشورها (از جمله کانادا) احتیاچ به تایید محصول نهائی دارند و یا سیستمی که حاوی مودم HS  باشد با نماینده دولت آن را تایید کند. معمولا ، این کار با تایید محصول نهائی در ، محل آزمایش مستقل یا وجود مشاوری برای ارزیابی ، انجام میگردد.محل آزمایش یا مشاور, نتایج آزمایش را پیش می برند و مدارک مستندی را برای نماینده دولتی فراهم می آورند.

 تصحیح خطای مدولاسیون یا دمولاسیون و تراکم داده ها :

این عملیات توسط تراشه مودم استاندارد صنعتی فراهم آمده استکه برای استفاده همراه با مودم HS اختصاص یافته است.طرح مدولاسیون یا دمولاسیون از استانداردهای مودم صنعتی حمایت می کند.

 مودم HS از محصولات تصحیح خطای V.24LAMP, MNP2-4, MNP10 حمایت میکند.CH1794 از تکنیک های تراکم داده هایMNP5 استفاده می کندوCH1798/9/CH2056از تراکم داده هایV.42bis استفاده می کندو این امکان را فراهم می کند که تراکم داده ها تا ماکزیمم 57.6kbps/115.2kbps/230.4kbps سرعت گیرد.این سرعت های بالای DTE توسط رابط سریال مودم HS حمایت میگردد و از این طریق علامت در ثانیه به طور خود کار فعال می گردد. توجه داسته باشید که ماکزیمم سرعت به وسیله سرعت ماکزیمم موجود ازDTE محدود می گردد وماژولتر یا دماژولتر موجود از برابرسازی حمایت می کند و عمل تصحیح خطا را پیش می برد.

نکته:

استاندارد V.90  56kbps,  33.6kbps, را مشخص می کند.در نتیجه دو مودم V.90 که پشت به پشت به هم متصل شده اند ، در 33.6kbps فرستاده می شود.

اتصال برای UART میزبان:

چون یک مودم ،بصورت سریالی داده هارامنتقل می سازد و بیشتر محصولات میزبان ، داده ها را در یک قالب بندی موازی اداره می کند،UART لازم است تا انتقالات موازی به سریال و سریال به موازی را فراهم سازد.

ویژگیهای پشتیبانی شده،درقراردادن فرمان:

مودمHS از فرمان AT که با توسعه هایی همراه است حمایت می کند.این فرمان قادر است با نرم افزار ارتباطی استاندارد صنعتی عمل کند.فرمانهای AT با TR302.3/88-08006 قابل مقایسه است

 

 

رابط میزبان سریال:

خانواده مودم HS در حالت اسنکرون (ناهماهنگ) عمل میکند و از رابط گونه 5V,RS232- که V.24 (EIA-232-E ) نام دارد ، حمایت می کند.مودم HS از رابط سریال کامل RS- 232C/V.24 حمایت می کند خطوط سیگنال به جای سطح قابل مقایسه  RS-232-C ،TTL هستند که امکان اتصال مستقیم مودم HS را به UART میزبان فراهم می آورد،بدون آنکه سطح جریان تغییر یابد.برای توصیفات کامل شماره شناسایی شخصی به جدول3 مراجعه نمایید. با فرستادن فرمانهای سریال برروی TXD و با هدایت پیامهای موقعیت سریال که روی RXD بر می گردند ،مودم کنترل می شود . ممکن است سایر خطوط رابط سریال برای سهولت استفاده از برنامه های کاربردی خاص مورد استفاده واقع شوند ، اما احتیاجی به مودم ندارند . خروجی های غیر قابل استفاده از مودم HS باید بدون اتصال رها شوند . ورودی های بدون استفاده باید به سطح منطقی مناسب متصل گردند. به جدول 3 مراجعه شود. 

رابط بلندگو:

خروجی SPK  در امتداد ورودی ، دریافت کننده را منعکس می کند و سیگنالی به وجود می آورد که ممکن است برای جهت دهی پیشرفت صدا ، مورد استفاده قرار می گیرد .

سیگنال SPK ممکن است  مستقیما بار 300  اهمی عمل کند . معمولا سیگنال SPK ورودی به تعدیل کننده ی نیروی صوتی است و در عوض ، تعدیل کننده حلقه ( کویل ) بلندگو را تعدیل می کند . بلندگو با فرمان ATM فعال می گردد. صدای بلند گو با استفاده از فرمان ATLN تنظیم می گردد. در صورتی که N یکی از اعداد2,1,0  یا 3 باشد . افزایش اعداد با صدای بیشتر مطابقت دارد. شکل 3 نشان دهنده ی روش تعدیل بلند گویی با 8 اهم اضافه می باشد .

حالت نیروی صفر :

اگر یک برنامه ی کاربردی طی دوره های غیر فعال بودن کامپیوتر ( STAND BY ) برای انرژی صفر فراخوانی شود . ممکن است انرژی با استفاده از جریان خارجی خاموش شود و پس زمانی که شماره شناسایی شخصی RI مودم HS  فعال می گردد، مجددا به کار گرفته شود . بنابراین مودم HS  قادر است تامرز صفر خاموش گردد. با مراجعه  به شکل 2  متوجه می شویم که کنترل کننده موجب می شود که دستگاه تقویت کننده تغییر یابد که این کار با فراهم آوردن نیروی (  5V+ ) برای مودمHS انجام می دهد . در این پیکر بندی سیگنال رینگ باری بیدار کردن مودم HS  ، زمانی که مودم HS  در حالت خاموشی است مورد استفاده قرار می گیرد . شماره شنا سا یی شخصی مودم HS زمانی که نیرو در حالت خاموشی به سر می برد ، به حالت نا مشخصی خواهد بود . این نکته باید در نظر گرفته شود که از عدم وجود سیگنال ها ی نا خواسته برای مودم HS  در طی مدت خاموشی اطمینان حاصل گردد.

فراهم آوردن انرژی :

ماژول مودم HS یک سری پیچیده از ریز سیستم های حساس است . در طی دوره ی عملکرد نرمال ، مودم HS ، در امتداد سیگنال ها از خط تلفنی که در دامنه ی  میلی ولت است ، رمز گشایی می کند این مراحل باید توسط کاربر انجام شود تا متضمن گردد که انرژی ، صدا را روی تمام خطوط فراهم می آورد . از جمله این خطوط زمین است که از یک قله تا قله فراتر از 25mv نمی شود . در صورت لزوم از انرژی اختصاصی و طرحهای زمینی استفاده نمائید. عدم توانایی در فراهم آوردن چنین شرایطی موجب می شود مودم  HS ، بد کار کند یا اینکه عملیات به طور نا منظم صورت گیرد . خانواده ی مودم HS احتیاج به سیگنال +5V+5%  دارد . پیشنهاد می شود که خازنها با سیر جنبی روی منبع نیرو قرار داده شوند و تا جایی که امکان شماره های شناسایی شخصی ورودی مودمHS  بسته شود . توصیه می شود که یک خازن TANTALUM  10 یا بیشتر یه موازات خازن سفالی استفاده گردد. همچنین کاربر باید استحفاظ لازم را در نزدیک منابع EMI از قبیل دستگاه های تقوییت کننده موتور ها و سایر فراهم آورنده گان انرژی به وجود آورد.

سرعت اتوماتیک یافتن قالب بندی:

مودم HS  هم از فرمان و هم از حالت داده های عملی حمایت می کند.مودمHS می تواند بطور خود کار سرعت یا قالب بندی داده هایی که از DTE  به رابط سریال داده می شودرا مشخص نماید و قادر است دامنه ی وسیع سرعت های زیر را پیدا کند.

CH1794   300,600,1200,2400,4800,7200,9600,12000,14400,                    

19200,38400,and 57600bps                                                     

CH1798/9 300,600,1200,2400,4800,7200,9600,12000,14400,                  

      16800 ,19200,21600 ,24000,26400 ,28800, 38400,                         

57600,and115200bps                                                                 

CH2056   300,600,1200,2400,4800,7200,9600,12000,14400,                   

16800 ,19200 ,24600 ,24000,26400,28800,38400,                    

57600,115200,and 230400bps                                                   

دادههایی که در جدول 1 قالب بندی شده اند ، توسط محصولات خانواده مودم HS شناسایی شده اند . مودم HS می تواند داده ها را با علامت یا بیت توازن فضا پیدا کندو همان طور که در جدول 2 توصیف شد خودش را قالب بندی نماید.مودم HS  برای سرعت انتخابی با توالی آموزش AT<CR> آموزش داده شده است . بنابراین ،DTE برای سرعت رابط سریال مودم می تواند مستقل از DCE یا حامل خط سرعت مربوط(با محدودیت های اندک ، به دستور AT+MS مراجعه شود)باشد . این امر در زمان انتخاب سرعت مدولاسیون (سوار سازی)حامل خط DCE  امکان انعطاف پذیری بیشتری را فراهم می سازد و بدین طریق کاربر به کارایی خروجی داده های بهینه دست می یابد.برای افزایش سرعت خروجی داده های مودم موثر، برای سرعت رابط سریال مودم باید DTE در بالاترین سرعت موجود، بدون تقاضای استفاده از کنترل جریان سر خود مودم  HS قرار گیرد.اگر چه کنترل جریان ارتباط با حالت های سرعت بالاتر ،توسط DTE را تسهیل میکند ،اما استفاده از کنترل جریان موجب میشود، روند خروجی کلی با خطا انجام شود.

دریچه ورودآهنگ یا صدا :

خانواده مودم HS شماره شناسایی شخصی T1 بوجود می آورد تا این امکان برای کاربر فراهم گردد ک در رابط خط PSTN سهیم باشد .این رابط با مودم به منظور استفاده از صدا و DTMF همراه شده است. شکل4 حاوی طرحی است که از یک تقویت کننده عملی یک طرفه (تکی) استفاده می کند و نشان دهنده ی پیکر بندی ممکن برای استفاده از آهنگ از تقویت کننده ازcermetek  ، نکته 17 مراجعه شود که در آن جا برای اجرای صوت و آهنگ از تقویت کننده دو تایی استفاده می کند. همه ی محصولات مدوم HS با شماره شناسایی شخصی T1 مشخص شده اند که مستقیما بهDAA  داخلی جفت شده اند.هنگام استفاده از مودم HS در حالت داده،T1 باید جریان داشته باشد و به شکل منفرد از هر گونه پتانسیل قطع شود چون هر منفرد روی T1 در طی دوره ی عملکرد داده ها روی خروجی مودم HS تاثیر می گذارد . اگرT1 از طریق برنامه ی کاربردی دیگری خواسته شوداز یک تقویت کننده یا تغییر مقاومت ظاهری (امپدانس) صفر استفاده نمائید تا زمانی که T1 در حالت داده ها قرار گیرد،جریان قطع شود به شکل 5 مراجعه کنید.از رزیستور ارزشمندی (POT )استفاده کنید تا میزان صدای دلخواه بلند گو را به دست آورید. برای برقراری موافقت FCC ،فرکانس ها عبور کرده اند و این در حالی است که حالت صوت باید بین3000 HZ,300HZ  باشد. زمانی که صدا و داده ها هر دو مورد استفاده قرار می گیرد و شماره شناسایی های شخصی TXA,RXA فعال باشند و معمولا ارتباط صوتیاز ارتباط داده ها فراتر می رود.در این حالت، فرمان های زیر باید مورد استفاده قرار کیرد تا مودم HS را پیکر بندی کنند و امکان استفاده کامل از خصوصیت ورودی آهنگ یا صدا را فراهم آورد ایت فرمان ها پاسخ خودکار را از کار می اندازندو به علت عدم سیگنال حامل ،ارتباط قطع می شود.

1.  Enter:ATS0=0 <CR>                                                                                 

2.  Enter:ATS7=255 <CR>                                                                      

3.  Enter:ATS10=255 <CR>                                                                  

توالی های فرمان زیر نشان دهنده ی تکمیل موارد استفاده پورت آهنگ یا صدای معمول است .

1 . برای پاسخ گویی به تلفن:

                                       الف) وارد کنید ATH1<CR>

                                         ب)منبع صوت محلی را به TXA , RXT تغییر دهید

                                          ج)مکالمه خود را شروع کنید

 2. برای تغییر حالت داده ها منبع صوت محلی را از TXA,RXA  تغییر دهید:

                                          الف)در مودم اورژینال(اصل) ATX1<CR> واردکنید

                                            ب)در مودم پاسخ ATA<CR> وارد کنید

3. برای قطع رابطه تلفنی یا رابطه داده ای:

                                         الف)با وارد کردن +++به حالت کنترل برگردید

                                           ب)ATH<CR> را وارد کنید

4.برای ایجاد رابطه صوتی از تسهیلات DTMF مودم  HS  استفاده کنید:

الف)ATDT1234567<CR> را وارد کنید.در صورتی که 1234567 شماره تلفن باشد

ب)سپس به منبع صوت محلی تغییر دهید

 

 

کنترل مودم :

ممکن است مودم HS با فرستادن توالی های فرمان ASCLL سریال کنترل شود فرمان ها به صورت سریالی روی شماره شناسایی شخصی TXD به مودم فرستاده می شوند.پس از اجرای فرمان دریافتی،مودم به حالت سریالی برمی گردد که این پیام روی شماره شناسایی شخصی RXT خوانده می شود .

حالت های مودم :

مودم می تواند هم در حالت فرمان و هم در حالت داده قرار گیرد. زمانی که مودم بلا استفاده است بطور پیش فرض در حالت فرمان قرار م گیرد و فرمانها را تشخیص میدهد

زمانی که انتقال داده ها صورت می گیرد ، مودم HS در حالت داده ها قرار می گیرد و فرمان ها را تشخیص نمی دهد برای اینکه مودم را به تشخیص فرامانها وادار نماییم،میزبان باید "توالی دفاعی"بفرستد تا مودم مجبور شود از حالت داده خارج شود و به حالت فرمان در آید توالی دفاعی حاوی"زمان حفاظتی"است(دوره ای که هیچ کاراکتری به مودم فرستاده نمی شود)به دنبال3 کاراکتر دفاعی ،زمان حفاظتی دوم فرا می رسد.در هنگام POWER-UP زمان حفاظتی 1 ثانیه است و کاراکتر دفاعی"+"است.

توجه داشته باشید که هیچ زمان حداقلی بین کاراکتر های دفاعی لازم نیست.این دو پارامتر،به نوبت از طریق S2وS12 قابل تغییر هستند.

پس از توالی دفاعی دریافت شده مودم HS همراه با حاملی که روی آن است به حالت OFF-HOOK باقی می ماند.زمانی که مودم آماده دریافت فرمان ها باشد ،مودمHS به پیام مو قعیتی HS بر می گردد.برای اینکه مودم HS را به حالت داده بر گردانید ،فرمانATO<CR> را بفرستید.

قالب بندی فرمان :

فرمان های مودم HS حاوی سه عنصر است :

1)توالی توجه

2)خود فرمانها

3)برگشت حالت پایانی

 

هشدار :

محصولات خانواده مودم HS ،FCC قسمت 68 بوده اند که به عنوان مودم های داده ای یا FAX مورد تایید قرار گرفته اند.استفاده از پورت (دریچه)صوتی احتیاج به محدودیت های بیشتری دارد.FCC احتیاج به این دارد که سیستم کل از جمله مودم HS و دستگاه فرستنده-گیرنده ی DTMFبه قوانین قسمت68 بپیوندد.

فرمان های AT<CR> :

در صورتی که AT ارائه دهنده یتوالی توجه باشد A و T  ممکن است یا در حالت بالایی و یا پایینی باشد اما باید در همان حالت باشد.

فرمان ارائه دهندهی رشته فرمان است.<CR> ارائه دهندهی برگشت حالت (HEX 0D یا ASCHH 13)است.

مودم HS با یکی از پیام های موقعیتی زیر پاسخ گو می باشد که بستگی به این دارد که آیا برای خلاصه کردن اختیار شده یا برای پیام های موقعیت انگلیسی اختیار شده است.

                                                                (شکل خلاصه شده)0<CR> : نتیجه            

<CR> <LF>                                                                                 : نتیجه

                                                                 (شکل انگلیسی)<CRLF>

 (HEX 0D یا ASCLL 13 )  ارائه دهنده ی بر گشت حالت باشد <CR> در صورتیکه     (HEX 0A یا ASCLL 10 )    ارائه دهنده ی تغذیه خط می باشد <LF>

در حال حاضر بلا استفاده است و آماده پذیرش فرمان ها می باشد.توالی توجه دیگر A/ ممکن است فرستاده شود که شباهت بیشتری به توالی AT داشته باشد،جزء اینکه باعث شود آخرین فرمان وارد شده که با پیشوند AT اجرا می شود، مشخص میگردد.

زمان ورود فرمان ها به مودم کلید Backspace کاراکتر کنترل H (HEX 08 یا ASCLL )استفاده می شود .تا اشتباه ها را ویرایش کند.به هر حال AT و A ممکن است ویرایش نشوند.

فرمان های چند تایی ممکن است روی خط فرمان قرار گیرند.خط فرمان ممکن است به طول 40 کاراکتر باشد که این 40 کاراکتر شامل AT نمی شوند.برای مثال،فرمان زیر به مودم  HS آموزش می دهد تا خودش را پیکربندی کند و نه اینکه در زمانی که در حالت فرمان قرار می گیرد (EO ) کاراکترها را منعکس می کند و سپس خودش را در حالت پاسخ قرار می دهد.

Enter:   ATEO<CR>                                                                               

قرار دادن فرمان AT :

فرمان موجود به 4 نوع فرمان تقسیم می شود:

تقویت کننده های شماره گیری، فرمان های اساسی،فرمان های در صدی و آمپر ساند به لیست کامل درجه 6A و 6B مراجعه شود.

آغازین کردن مودم :

قبل از اینکه فرمانها به مودم HS فرستاده شوند،مودم باید آغازینه شود که شامل دو مرحله است:

مرحله اول:نصب مجدد مودم.این کار با به کارگیری سخت افزاری نصب به علاوه شماره شناسایی شخصی  RST انجام می گیرد و یا می توان این کار را با خاموش کردن و راه اندازی مجدد انجام داد.

مرحله دوم:آموزش مودم اولیه،مودم باید برای سرعت DTE میزبان و همانندی (فرد،زوج،علامت،فاصله یا هیچ) آموزش داده شود.این فعالیتها بطور خلاصه در قسمت زیر تشریح شده اند.

راه اندازی مجدد مودم HS :

با به کارگیزی نیرو برای مودم HS ،مدوم HS بطور خود کار یک وقفه راه اندازی مجدد داخلی ایجاد می کند.همچنین با به کارگیری وقفه راهاندازی مجدد برای شماره شناسایی شخصی RST برای حداقل10ms پس از اینکه انرژی +5v تثبیت گشت،کاربر می تواند مودم را از لحاظ ظاهری نیز مجددا راه اندازی نماید. تاخیر در فرستادن فرمانها به مودم HS برای900ms پس از اینکه راه اندازی صورت گرفت،این امکان را می دهد که زمان کافی جهت اینکه مجددا پیکربندی مناسب صورت گیرد،در اختیار داشته باشددر هنگام روشن بودن کامپیوتر،یا زمانی که راه اندازی مجدد آغاز شده باشد،مودم یا توسط فرمان  ATZ یا با شماره شناسایی شخصی RST مجددا پیکر بندی می شود تا به موقعیت پیش فرضش با سرعت مدولاسیون حامل خطی برسد. این موقعیت به صورت زیر است.

1. 14.4kbps for CH1794                                                                            

2. 28.8kbps for CH1798                                                                         

3. 33.6kbps for CH1799                                                                          

1. 56.0kbps for CH2056                                                                         

 روش تراکم دادهای موجود روی مودم  HS، حبس می شود.

آموزش مودم :

هر مودم برای تطابق سرعت DTE میزبان و توازن باید آموزش داده شود بطوریکه قادر باشد فرمان های اسنکرون سریالی فرستاده شده به مودم توسط DTE را شناسایی کند.هر زمان که وقفه راه اندازی روی RST به کار گرفته شود یا پس از اینکه فرمان سریال RESET فرستاده شود،DTE باید مودم را مجددا آموزش دهد.

پیام های موقعیتی و کدهای نتیجه :

کد نتیجه توسط مودم HS برای تمام فرمان های اجرا شده توسط مودم HS به جزء فرمان های شماره گیری بهDTE فرستاده می شود،علاوه بر آن،فرمان های مختلف روی PSTN توسط مودم HS به DTE سیگنال شده اند.

تمام  کد های نتیجه یا مدل کوتاه شکل ، خلاصه ای دارند (که توسط شماره ای که پس از آن <CR> می آید ، مشخص می شود) یا مدل پیغامی مشبه انگلیسی طولانی شکلی است( که قبل از آن <CR> می آید و با <LF> پایان می پذرد) کاربر ممکن است زیر مجموعه های معینی از کد های نتیجه ی گسترش نیافته را سرکوب کند.

این امر با انتخاب زیر مجموعه های کد نتیجه با استفاده از فرمان ATXn کامل می شود. در صورتی که n به طور اختیاری 3,2,1,0 باشد کاربر ممکن است یک سری گسترش یافته از کد های نتیجه ( کد های بالای 35 ) را با قرار دادن ثبت کننده ی S95 مشخص کند.

تمام فرمان AT  ، به غیر از فرمان های شماره گیری در صورتی که فرمان صحیح یا مورد قبول باشد با OK ( 0 کد نتیجه به شکل کوتاه) پاسخ می دهد و در صورتی که فرمان شناسایی نشود ( کد نتیجه 4 ) با ERROR پاسخ می دهند جزئیاتی که در کد های  نتیجه ی خطا وجود دارند، بسته به سطح سرکوب پیام به کار گرفته شده توسط کاربر به DTE سیگنال می شوند تعیین X4 به مدل HS این امکان را می دهد که از کل دامنه پیام های گسترش نیافته استفاده کند. در حالی که X0 همه ، به جز کدهای نتیجه ی بسیار اساسی را سرکوب می کند. بسیاری ار کدهای نتیجه ای که تحت X2,X1  و X3 امکان می یابند کدهای موقعیتی پیشرفته صوتی محسوب می شوند و عملا به جز در مورد فعالیتهای بر طرف کردن معایب سرکوب شده اند.

 توصیه می شود که کدهای نتیجه گسترش نیافته در همه ی موارد استفاده شوند. باید توجه کرد که کدهای 9تا20 نتیجه تماس پیش فرض نشان دهنده ی سرعت ارتباط DTE است و سرعت DCE خط حاصل را نشان نمی دهد. بنابراین، CH1794 به سرعت ماکزیم 57.6kbps متصل است (کد نتیجه 18 ) مگر اینکه DTE با انتخاب سرکوب داده ها ، وادار به افزایش سرعت گردد. در این حالت ، ماکزیمم DTE برای سرعت مودم230.4kbps  خواهد بود(کد نتیجه 20 )افزایش هایی که در کد نتیجه اساسی صورت گرفته است ممکن است توسط ثبت کننده S95 مشخص گردد که این ثبت کننده نتیجه ی امکان استفاده از کد های نتیجه ی 194-165-64-40 را فراهم می آورد.

نکته :

کدهای نتیجه 64-53 توسط CH1799-CH1798  حمایت می شوند.کدهای نتیجه ی 194-165 تنها توسط CH2056  حمایت می شوند.برای اطلاع بیشتر از گزارش موقعیتی برای پیکربندی ارتباطاتی مودم مربوطه، از فرمان ATV1 استفاده کنید.اجرای این فرمان در هنگام نصب موجب می شود که مودم متصل گردد و به پیامی روی خط بر می  گرددو این پیام بدین شرح است.

<DTE speed> <modulation> <error protocol> <line speed of connection>

انتخاب خط اجاره ای :

CH1799LL مدل CH1799خط اجاره ای است. در حالیکه CH1799 احتیاج به حالت ولتاژ فعال یا خط PSTN مرطوب (web) برای عملکرد های خاص (معمولا، ولتاژ خط مشغول 48VDC)دارد،CH1799LL تنها روی خط خشک به شکل مناسبی کار می کند.در صورتی که روی خط مرطوب کار می کند صدمه می بیند .CH1799LL از شناسایی حلقه حمایت نمی کنداما از کنترل (خط) آزاد حمایت می کند. به نمونه ها و دستور عمل های نکته کاربردی cermetek#116  مراجه نمایید تا ارتباطی روی خط خشک اجاره ای برقرار نمائید.توجه داشته باشید که طول خط اجاره ای به 20,000 فوت محدود است.از محافظ خط PSTN استفاده کنید. از همه ملزومات مناسب برای FCC بخش 68 پیروی کنید. کاربر موظف است از برقراری ارتباط FCC موافقت بخش 68 اطمینان حاصل کند. در صورتیکه خط با استفاده از ولتاژ DC مر طوب گردد. CH 1799 سوی خط اجاره ای عمل خواهد کرد. به نکته کاربردی 114≠ سرمتک (CERMETEK ) مراجعه نمائید.

هشدار:

استفاده از CH1799LL روی خط PSTN استاندارد، به CH1799LL صدمه وارد می کند و گارانتی آن را باطل می کند. از آن گذشته ، استفاده ازCH 1799LL روی خط خشک ، بدون استفاده از جریان مناسبی که محدود کننده ی مواد باشر یعنی همانگونه که در نکته ی کاربردی CERMETEK 126≠ آمده است ، موجب آسیب به CH 1799LL می شود و همچنین گارانتی را باطل خواهد کرد.

استفاده ی فرمان AT :

شماره گیری یک تلفن:

فرمان شماره گیری به شکل Dn است. در صورتیکه n یک رشته از کاراکترها باشد . در ساده ترین شکل ، n بنها اعداد شماره تلفنی است که سماره گیری می شود .

{مثال: شماره تلفن      در پاسخ به این فرمان،مودمHS شماره تلفن 123-45-67    

ورود:ATD1234567  را شماره گیری می کندو پس منتظر حاصلی از مودم دور می شود. اگر ظرف زمان مورد نظر (زمان پیش فرض 30 ثانیه است.) هیچ حاطی شناسایی نگردد مودم HS به طور خود کار خط را آزاد می کند و کد نتیجه ی NOCARRIER را می فرستد. و در صورتیکه حاصل شناسایی گردد ، مودم HS کد نتیجه CONNECT را می دهد و روی خط می رود و امکان برقراری ارتباط با مودم دور را فراهم می سازد. همچنین فرمان شماره گیری ممکن است بدون شماره تلفن فرستاده شود. ATD باعث می شود که مودم گوشی تلفن را بردارد. (به تلفن پاسخ دهد ) بدون اینکه عددی را شماره گیری کرده باشد.

نکته ها :

1- نشان دهنده ی تفاوتی بین CH 1780 و مودم HS است. مودم HS به جز در مواردی که شماره شناسائی شخصی 12,8و18 استفاده می شود ممکن است مستقیما جایگزین CH 1786 گردد.

2- NC نشان می دهد که ارتباطی برقرار نشده است.

3- از 31 مارس2000، مودم HS دیگر از عملکرد نشانه ای (علامت) HS استفاده نکرد. بنابراین، شماره شناسایی شخصی 18، در تمام موارد استفاده بدین معنی است ارتباط برقرار نشده است.

وقفه در طی شماره گیری :

زمانی که می خواهید در اداره ای با تلفنی که به PBX وصل است تلفن بزنید، لازم است کد ورود را شماره کیری نمائید 0 که معمولا عدد 9 است) تا با خط خارج از اداره تماس خاصل نمائید . وارد کردن کاما در فرمانهای شماره تلفن باعث می شود که برای طول مدت معینی مودم توقف نماید زمان توقف پیش فرض کارخانه 2 ثانیه است.

مثال: 9 را شماره گیری کنید، وقفه ، عدد را شماره گیری نمائید

ورودی : ATDT9, T1234567

 کاماهای چند تایی ممکن است برای زمان تاخیر بیشتری استفاده گردند.

شماره گیری با سیستم های  TONE و PULS :

مودم میتواند از DTMF (آهنگ های تماس)"T" استفاده کند(سیستم Tone)استفاده کند یا با سیستم وقفه ای (Pulse)شماره گیری نماید.اگر فرمان شماره گیزی مشخص نکند که از کدام نوع استفاده نمایید،مودم بطور پیش فرض نوف آخر را مشخص می نماید.با فشار دادن روی کلید پیش فرض به صورت T در می آید.

مثال:با سیستم Pulse عدد 9 را شماره گیری کنید،وقفه،با سیستم Tone عدد را شماره گیری نمائید.

ورودی : ATDP9, T1234567

عدد آخر را مجدد شماره گیری نمائید :

از A/, یعنی همان فرمان تکراری استفاده کنید تا در زمانی که علامت مشغولی در یافت شده استوآخرین شماره تلفنی که شماره گیری شده است را مجدد شماره گیری کند.

آزاد شدن و بازگشت به حالت فرمان :

ممکن است مودم پس از اینکه با فرستادن فرمان ATDT با نقطه ویرگول-نقطه به حالت آزاد در آمد،مجبور شود مجددا حالت فرمان را وارد نمایید.در هنگام استفاده از مودم با ژنراتور آهنگ(Tone)DTMF مستقل این حالت بسیار مفید است.نمونه اشاره گیری و با سیستم tone ،وقفه،آزاد شدن خط،بازگشت برای فرمان های اضافه AT

پاسخ اتوماتیک :

به تلفن پاسخ  ندهید S0=0  Do not answer telephon                                   

روی حلقه1 به254 پاسخ دهید            S0=1-254  Answer on ring 1 to ring 254

روی حلقه 255 پاسخ دهید S0=255 Answer on ring 255                                

زمانی که S0 ، صفر است.مودم به صورت پاسخ خودکار نمی باشد.

راهنمای اتصال خط تلفن :

1. مودم HS در گردهمایی نهایی باید نصب گردد،بطوریکه از عرضه با ولتاژهای پر خطر در هنگام گردهمایی باید جدا گردد.جدا سازی مناسب و محدودیت کابل و سیم ها باید فراهم گردد.

2. مدار از مودم HS به رابط خط تلفن باید در هنگام سیم کشی بوجود آید بطوریکه از مداری که به صورت ویژه در قوانین FCC مجاز است،مدار دیگری موجود نباشد.(از قبیل سیم های رابط A و A1 )

3. اتصال به خط تلفن باید از طریق پایه RJ-11C صورت گیرد.

4.علائم PCB از شماره شناسایی شخصی TIP و RING به پایه RJ-11C باید به فاصله 0/1 اینچ یا بیشتر از یکدیگر باشند و فاصله آنها از سایر علائم باید 0/2 اینچ یا بیشتر باشد.

5. علائم TIP PCB و RING باید تا حد امکان کوتاه باشد و باید طوری جهت دهی شوند که با سیگنال های فرکانس بالا یا سرعت بالای موجود در PCB مدار میزبان جفت نشوند.

6.هیچ مدار را اضافه ای به جزء آن که در شکل 7 نشان داده شده است،ممکن نیست بین ماژول مودم و پایه RJ-11 متصل گردد.انجام این عمل اغتبار FCCرا از بین می برد

7. مودم HS، پایه RJ-11، مدار رابط و تمام علائم PCB مابین آنها باید روی PCB با روند قابل اشتغالی 94v-0 موجود باشند.

8. بر چسب محدودیت FCC باید به شکل قابل رویتی در قسمت خارجی محصول باشد.

9. کتابچه ی راهنمایی که کاربرمحصول در اختیار دارد،کاربر را از دستور العملها برای اتصال و استفاده ،همانگونه که در پشت FCC توصیه شده و در بخش زیر نیز آمده، مطلع می سازد.

تاییدات کانادایی :  

خانواده مودم HS برای استفاده توسط DOT تا CSACS-03 قسمت 1 قابل تایید است.به هر حال،در پروسه های کانادایی تایید ممکن است تنها پس از اینکه مودم داخل محصول نهایی نصب شد،اتخاذ گردد.

معمولا تایید کانادایی با پذیرش محصول نهایی بدست می آید.که این پذیرش با ارزیابی مشاور یا آموزشگاه صورت می گیرد.

سپس آزمایشگاه یا مشاور نتایج آزمایشات و مدارک قابل قبول را برای دفتر نظارتی فراهم می کند .

Cermetek لیستی از مشاورین زا جهت همکاری با این پروسه پیشنهاد می کند .

پیشنهاداتی جهت گردهمایی و اداره مودم HS :

 مودم HS حاوی اجزای خاصی در برابر جریان الکتریسیته است و باید تنها پرسنل و آن هم در مناطقی که در برابر دشارژ الکتریسیته (ایستا) محافظت می شوند ، استفاده گردد.

 برای نصب این مودم دو تکنیک موجود است که برای اتصال فیزیکی مودم HS به یک  PCB توصیه می گردد :

1. مستقیما لحیم گردد .

2. سوکت ها

لحیم مستقیم :

ممکن مودم  HS روی کارت مدار لحیم گردد . همه ی محصولات مودم HS به شکل بسیار محکمی می چسبند و به وسیله ی پروسه های لحیم استاندارد صنعتی به آن ها آسیبی وارد نمی شود.

سوکت کردن :

استفاده از سوکت برای نصب نگرانی های باز شدن لحیم و تمیز کردن را از بین می برد. زمانی که سوکت استعمال می گردد ، باید ارتباطی کامل با تمام شماره شناسایی های شخصی به وجود آید . در غیر اینصورت ، برنامه کاربردی متناوب یا غیر معتبر به وجود می آید . همچنین اقداماتی باید صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که پس از این که محصول نهائی فرستاده شد ماژول در سوکت محکم قرار گرفته است . cermetek ، سوکت CES-150-01-T-S را که توسط Samtrc ساخته شده پیشنهاد می کند.50 شماره شناسایی شخصی سوکت را پیاده می کند.

ثبت FCC :

تمام محصولات در خانواده ی مودم HS  با FCC تحت قسمت 68 ثبت شده اند (به غیر از CH1799LL  ).

 برای بدست آوردان اعتبار ثبت باید به محدودیت های چند گانه ی کاربر نهائی محصول توجه داشته باشید. این محدودیت ها را FCC برای استفاده از مودم اعمال می کند .

به علاوه ی اخطار محدودیتی ، FCC نیاز دارد که cermetek همه ی تعمیرات ، تمام محصولات در خانواده ی مودم HS را تقبل کند . رد صورتی که تعمیرات

س از نصب مودم HS ضرورت یابند و محصول نهائی به کاربر نهائی داده شده باشد ، محصول نهائی باید به تهیه کننده ی محصول نهائی برگردانده شود و این در صورتی است که مودم HS قابل برداشتن باشد و سپس به تعمیرگاه cermetk می رود.

تذکر زیر توصیه می شود و باید در کتابچه ی راهنمای کاربر محصول نهائی قید گردد.

جهت کتابچه ی راهنمای کاربر :

قوانین قسمت 68 احتیاج به این دارد که موارد زیر (یا معادل آنها)برای کاربر نهایی محصول که حاوی DAA است است فراهم آید.

نوع سرویس دهی :

وارد نمودن نام محصول نهاییطوری طراحی شده است که روی خطوط تلفن وسیله ی استاندارد استحال گردد.خطوط تلفن وسیله ی استاندار توسط وسایل پایه ی استاندارد به نام (USOC RJ45S) یا USOC RJ-11C به خط تلفن وصل می شود.

ارتباط با تلفن سکه ای که شرکت فراهم آورده ممنوع است.(اداره مرکزی سیستم ها را اجرا می کند).

تغییرات در پروسه ی تاییدی برای دو شاخه و پایه ها :

(نام متقاضی) مؤید این است که پایه ها یا در شاخه های رابط شبکه که روی اسن تجهیزات اسبفاده می گردند ، از ملزومات مکانیکی که در بخش 68 ، جزء اصلی F آمده است تبعیت می کند را ادامه خواهند داد. و این تبعیت مخصوصا مازومات مربوط به ابعاد، دامنه ی تغییرات ( تلرانس) و روکش کاری فلزی را در بر می گیرد. پذیرش این ارتباط دهنده ها با جزئیات  مزید و بازدید آتی تضمین می گردد. ارائه ی سند از چنین جزئیاتی و یا بازدید توسط FCC ظرف مدت 30 روز از در خواست شان برای ارائه سند یا بازدید ، فراهم خواهد آمد.

پروسه شرکت تلفنی:

تلفنی هدف از شرکت تلفنی این است که برای شما تهترین سرویس دهی ممکن را فراهم آورد. برای رسیدن به این هدف ، ممکن است گاهی اوقات اعمال تغییر در تجهیزات برنامه های کاربردی یا پروسه ها ضروری باشد. اگر این تغییرات روی سرویس

شما یا برنامه ی کاربردی تجهیزات تاثیر گذارد ، شرکت تلفنی بصورت نوشتاری به شما آگهی می دهد و این امکان را برای شما فراهم می آورد با تغییرات ضروری برای برقراری سرویس بی وقفه را انجام دهید. در شرایط خاص ، ممکن است لازم باشد که شرکت تلفنی ، اطلاعاتی راجع به تجهیزاتی که شما را به خط تلفی تان ارتباط می دهد ، بخواهد به مجرد در خواست شدکت تلفنی ، مبنی بر فراهم آوردن شماره ثبت و شماره معادل احاطه کنند (REN) هر دوی اینها روی بر چسب وسیله ذکر می شود. برخی ار همه ی       REN روی خطوط تلفن باید کمتر از 5 باشد تا سرویس هی مناسب را از شرکت تلفنی تضمین نماید. در برخی موارد ، مقداری از 5 ممکن است که روی خط داده شده قابل استفاده نباشد. با تامین کننده تلفن تانم مشورت نمائید.

در صورت رخداد مشکلات:

اگر هر کدام از تجهیرات (لوازم) تلفن تان به خوبی عمل نکرد ، باید فورا آن را از روی خط تلفن بردارید ، چون ممکن است به شبکه تلفیب تان آسیب وارد نمائید. اگر شرکت تلفنی شکل را اطلاع ( اخطار) دهد ممکن است موقتا خدمات رسانی را متوقف سازد . در صورت امکان ، آنها از قبل این وقفه را به اطلاع شما می رسانند. و در صورتیکه اطلاع قبلی ممکن نباشد ، همین که این امکان فراهم آمد. شما مطلع می گردید. زمانی که اطلاع یا ختیر فرطت این را دارید تا شکل را دفع کنید و حق پذیرش FCC را دارید. در صورتی که سؤالی راجع به خط تلفن تان برایتان مطرح شد با تهیه کننده ی خدمات تلفن محلی تان تماس بگیرید. در صورتی که تعمیری لازم بود (نام محصولتان را وارد کنید.) تعمیرات باید صورت پذیرد (نام کمپانی تان را وارد کنید) یا یک نمونه مجاز ارائه گردد(نام کپانی تان را وارد کنید.) برای کسب اطلاعاب بیشتر تماس بگیرید (آدرس کمپانی تان را وارد کنید.)

 موقعیت پیش فرض ، برنامه و خصوصیات:  

قبل از تحویل cermetek روی هر مودم HS سیستم پرسنلی ذخیره انبوه کامپیوتر زیر را نصب می کند.

سرعت های تماس پیش فرض 14,400bps , 28800bps , 33600bps , 56000bps به ترتیب برای CH1794 , CH1798 , CH1799 , CH2056   است. روند داده های پورت سریالی به طول خودکار به صورت علامت در ثانیه هستند. عملکرد زنگ 212A در1200bps است.

*همانندی ندارند.

* پاسخ خودکار فعال نمی باشد.

* انعکاس فرمان ON است.

* همه کدهای نتیجه به غیر از کدهان REL فعال هستند.

*مدت انتظار برای شماره گیری با سیستم TONE ، 2 ثانیه است.

* شماره ها با سیستم TONE تماسی (T) است.

*سیگنال مشغولی شناسایی می شود. (ATX 4) .

* کدهای نتیجه ی کلمه ی کامل گسترش نیافته اند.

*شماره گیری با سیستم PULSE روندی معادل 39161-10 به وجود آورد.

* زمان بر آزمایشی روی صفر قرار دارد. حالتهای آزمایشی غیر فعال است.

* غیر فعالی زمان بر روی 0دقیقه است.

*CTS همیشه فعال است.

* به DSR توجه نشده است. 

*DCD مورد توجه قرار نگرفته است.

*RTS به CTS ، 0.1 ثانیه تاخیر دارد.

*DTR همیشه فعال است .

*قطع فاصله ی طولانی غیر فعال است.

* بلندگو فعال است اما زمان دریافت حاصل خاموش است.

* صدای بلندگو کم است.

* مودم محلی تقاضای ROL را از مودم دورتر نمی پذیرد.

* محافظ صداها غیر فعال است .

* حداقل عرض پاس DTR معادل0.05 ثانیه است.

*شمارش زنگ صفر است.

*کاراکتر کد گریز 43(+)= است .

* چشمک زدن برای حالت اشغال 70ms=.

* شناسایی سرعت خودکار غیر فعال است.

*سرعت ارتباطاتی DTE ،پیام های ارتباطاتی است.

*کاراکتر برگشت=0.8 کاراکتر برگشت13(CR)=carriage .

* کاراکتر تغذیه خط =10(LF) .

*مدت انتظار برای شماره گیری با سیستم tone=2 ثانیه.

*مدت انتظار برای حامل پس از شماره گیری =50 ثانیه.

*زمان پاسخگویی شناسایی حامل=0.6 ثانیه.

*زمان محافظتی کد گریز=1 ثانیه.

*طول استفاده پس از کاما=2 ثانیه.

*حامل آخر تا تاخیر برداشتن گوشی=1.4 ثانیه.

*تاخیر بین عددی DTMF=0.095 ثانیه.

*آدرس سینک خود کار یا شنایایی آدرس=0.

*ارتباط شناسایی شده در DTE- مرتفع ترین سرعت.38,400bps

*آموزش مجدد خودکار غیر فعال-30 ثانیه تلاش لازم است.

*حالت تصحیح خطای MNP ممکن است مذاکره گردد(&Q5).

*سرویس گسترش نیافته MNP انتخاب شده.

*اندازه بلوک تصحیح خطای 128,MNP کاراکتر انتخاب شده است.

*حذف داده ها-مذاکره عیر فعال است.

*طول فرمان Break انتقال 0.3 ثانیه است.

*همه ی فرمان های Break در توالی با داده ها منتقل می شوند.

*کنترل جریان پورت سریالی غیر فعال است= RTS/CTS .

*کاراکترهای کنترل جریان XON/XOFF انتخاب شده اند.

نکته :

به محض روشن کردن کامپیوتر مودم HS سیستم ذخیره انبوه کامپیوتری را فرا خوانی خواهد کرد که ممکن است برخی از پیش فرض های شرکت بالا را باطل می کند.در صورت تمایل به انتخاب خودش پیش فرض های شرکت در سیستم پرسنلی ذخیره انبوه کامپیوتر ذخیره خواهد شد.

.1 وسیله خط محافظت PSTN که محدود کننده و جریان است :

محدود کننده ی جریان الزاما باید،ملزومات امنیتی بالا را برآورده سازد.برای برقراری تایید قسمت FCC,68 منتقل شده،وسایل محدود کننده ی جریان همانند F1 و F2 به صورت جعبه های خط فاصله ای # مشخص شده اند، این وسایل باید آزمایشات نوسان شدید قسمت68 رل به انجام رسانند تا توافق حاصل آید.

برای جزئیات بیشتر به نکته کاربردی 128#،حفاظت خط PSTN الحاقی،مراجعه نمائید .

الف)Raychem Polyfuse TR 600-500  (در 0.15 سرعت می یابد) بهتر است چون این وسیله به محض برداشتن جریان معمول به صورت اتوماتیک مجددا راه اندازی میشود.وسایل غیر قابل راه اندازی از قبیل Littlefuse ،نوع220003 یا WICKMANN 19397-038 نیز قابل قبول هستند.

ب)رزیستورها(فیلم کربنی 10 یا حداقل 1.8 ولت) ممکن است در کانادا استفاده شوند.چون کانادا نیاز ندارد که تجهیزات PSTN پس از آزمایش نوسان شدید نوع B کاربردی گردد.

ج)اگر چه CSA CS-03 قسمت 1 (کانادا) ملزومات FCC بخش 68 (امریکا)را دنبال می کند،cermetek تماس DOT (کانادا) را توصیه میکند و یا یک آزمایشگاه مستقل،مشخص برای تغییر توافق را سفارش می کند.برای کانادا یا رزیستور 10 (فیلم کربن یا قسمت های SMDبا حداقل 1.8 وات) را همانگونه در پاراگراف ب) بالا توصیف شد و یا فیوز های غیر قابل راه اندازی یا فیوزهای چندتایی قابل راهاندازی را همانگونه در پاراگراف الف) بالا توصیف شد، استفاده نمایید.

 

2. ولتاژ زیاد و محافظت در برابر نور :

محافظت در برابر نوسان شدید توسط جریان داخلی فراهم می گردد.این جریان داخلی در همه ی مودم های HS به غیر از  CH1799LL (به شکل 6B مراجعه کنید) است. هیچ گونه جزء خارجی اضافی نیاز نیست تا تایید قسمتFCC,68 منتقل شده را برای مودم های HS فراهم آورد(به استثنای  CH1799LL) به نکته کاربردی cermetek#126 ،حفاظت خط PSTN الحاقی ،مراجعه شود تا از جزئیات بیشتر اطلاع یابد.

3. حذف EMI/RFI :

هیچ گونه جریان حذف صدای EMI/RFI نیاز نیست تا تایید قسمت FCC,68 منتقل شده رابه دست آورد.به هر حال اگر بنا به دلایلی،حذف اضافه الزم باشد،ممکن است همانگونه که در قسمت زیر بخش 3A-3B توصیف شد اضافه گردد، بدون اینکه به شکل نامحدودی بر تایید قسمت FCC,68 تاثیر گذارد.

الف) برای فراهم آوردن حذفEMI/RFI کافی، خازن یا شبکه انداکتوری موجود در جعبه #3 ،شکل 1، باید طوری قرار گیرد که تا حد امکان به پایه RJ11 نزدیک باشد .از آن گذشته ،این شبکه باید به راه زمینه ای خوبی تا بدنه مجهز گردد.

ب)خازهای C2,C1 نباید از 0.005 فراتر روندوآنها باید سرعتی معادل 1.5kv داشته باشد و معمولا 0.001+20% هستند.

وسایل پیشنهادی برای آنداکتور های L2,L1,Fair-Rite 2643666611 یا2943666661 یا معادل آنهااست.برای موارد استفاده UL، خازن ها و آنداکتور هایی

انتخاب کنید که در UL1950 لیست شده اند.ارزشهای واقعی اجزاء استفاده شده ممکن است تفاوت ذاشته باشند و این تفاوت بستگی به طرح محصول نهایی دارد.

1.وسیله خط محافظ PSTN که محدود کننده جریان است :

لازم است، وسایل محدود کننده ی جریان استاندارد های امنیتی UL را تامین کنند.برای بدست آوردن تایید قسمتFCC,68 منتقل شده اجزاء محدود کننده ی جریان به عنوان F1,F2 در جعبه خط فاصله ای 1# مشخص شده اند که این اجزاء همچنین باید آزمایش نوسان شدید قسمتFCC,68 را محفوظ دارند.برای اطلاع از جزئیات بیشتر به نکته ی کاربردی 1#126 محافظت خط PSTN الحاقی، مراجعه نمائید .

الف)Raychem Polyfuse TR 600-150 (در 0.15 amps سرعت می یابد.)بهتر است، چون این وسیله به محض برداشتن جریان معمول به طور خود کار مجددا راه اندازی می شود.همچنین وسایل غیر قابل راه اندازی همانند Littlefuse،نوع2500003،یا WICKMANN نوع 19397-038 قابل قبول هستند.

ب)رزیستورها (فیلم کربن 10 یا حداقل 1.8 وات)ممکن است در کانادا مورد استفاده قرار گیرند.چون کانادا نیازی به این ندارد که تجهیزات PSTN پس از آزمایش نوسان شدید نوع B کاربردی باشند.

ج)اگر چه CSA CS-03 قسمت 1 (کانادا)ملزومات FCC ،قسمت 68 را (امریکا)دنبال می کند.cermetek  تماس با DOT (کانادا) و یا یک آزمایشگاه مستقل،مشخص را پیشنهاد می کند تا توافق را تغییر دهد.برای کانادایی یا از رزیستور 10(فیلم کربن یا قسمتهای SMD با حداقل 1.8 وات) همانگونه که در پاراگراف الف)بالا توصیف شد،استفاده نمائید.

2.ولتاژ بیش از اندازه و محافظت در برابر نور :

الف) ولتاژ بیش از حد و حفاظت نوسان شدید نور برای توافق قسمت FCC,68 ضروری است.محافظ نوسان شدید خارجی مورد نیاز (همانگونه که به عنوان D1 در خط فاصله جعبه 2 مشخص شد.) الزامی است.و خریدار باید برخی از فرمهای حفاظت نوسان شدید را منظور نماید. این فرم ها،همانگونه در زیر توصیف شده برای برقراری تایید قسمت FCC 68 منتقل شده است.

ب)در بسیاری از محیط ها 2 حذف کننده ی نوسان شدید پایانی کافی است. در این موارد استفاده cermetek استفاده از Teccor Sidactor P/N 3203AB یا معادل آن استفاده نمایید.

3.حذف EMI/RFI :

هیچگونه مدار حذف صدای EMI/RFI اضافی لازم نیست تا تایید قسمت FCC,68 منتقل شده را برقرار سازد.به هر حال ،اگر به دلایلی حذف اضافه لازم باشد ممکن است همانگونه که در قسمتهای 3A-3B توصیف شد اضافه گردد.بدون اینکه تاثیر نامطلوبی روی تایید قسمت FCC 68 داشته باشد.

الف)برای فراهم آوردن حذف EMI/RFI کافی خازن یا شبکه آندکتوری که به صورت جعبه #3 است باید تا جایی که ممکن باشد به پایه ی RJ11 نزدیک باشد.وانگهی این شبکه باید با راه زمینه ای عالی به برنه مجهز گردد.

ب)خازن های C1,C2 نباید از 0.005 فراتر رود.آنها باید سرعتی معادل 1.5kv داشته باشد و معمولا 0.001+20% هستند.وسایل سفارش شده برای آنداکتورهای L1 و L2Fair-Rite 2643666611 یا 2943666661 معادل آنها هستند.در موارد استفاده UL خازن ها و آنداکتورهایی را انتخاب کنید که در UL 1950 لیست شده اند.ارزشهای واقعی اجزاء استفاده شده،ممکن است به طرح محصول نهایی بستگی داشته باشد.

Cermetek حق این را دارد که در هر زمانی که مایل بود بدون اینکه اطلاع دهد تغییراتی را در خصوصیات ایجاد نماید.

اطلاعات بدست آمده توسط cermetek در این چاپ صحیح و معتبر می باشد.به هر حال cermetek هیچ گونه مسئولیتی را برای استفاده اش متقبل نمی شود.یا برای هر گونه تخلف از حقوق انحصاری یا سایر حقوق طرفین سوم در قبال استفاده از cermetek مسئولیتی را قبول نمی کند.برای هیچ حقوق انحصاری ،مدرکی اخذ نشده است.


اين مطلب در تاريخ: شنبه 08 شهريور 1393 ساعت: 16:38 منتشر شده است
برچسب ها : ,,,,,
نظرات(0)

تحقیق و مقاله درباره سازه های ساختمانی

بازديد: 941

 

تحقیق رایگان از فروشگاه علمی اسمان :

تحقیق و مقاله درباره سازه های ساختمانی

 امروزه کاربرد مصالح  ساختمانی در امر ساختمان که دارای کیفیت بالا و مقاومت مناسب باشد در امر ساختمان سازی امری بسیار مهم و اجتناب ناپذیر است ضرورت ایجاد ساختمانی مقا.وم در برابر زلزله و سبک سازی آن بسیار مورد توجه مهندسین به خصوص طراحان در تمام دنیا می باشد

 به توجه به اینکه ما در کشوری زلزله خیز زندگی می کنیم باید روش زیستن با زلزله را بیاموزیم که این نیازمند برنامه ریزی و پیش بینی صحیح و اصولی برای پیش گیری از خسارت و تلفات شهر سازی مربوط می شود، چرا که 99% تلفات زلزله به جهت ویران شدن ساختمانها و تاسیسات زیست محیطی است و هنوز فرهنگ ساخت ساز مناسب و فرهنگ مقاوم سازی در کشور ما پیدا نکرده است

سبک سازی ساختمان با توجه به مصالح جدید و مقاومت در برابر زلزله امری بسیار مهم است از طرفی باید نسبت به حریق ساختمان نیز فکری کرد که این نیازمند قانون قوی و پیگیری شدید و نظارت دقیق می باشد .

سبک سازی ساختمان با استفاده از سقف سبک

امروزه توجه به زلزله آن هم در مناطق زلزله خیز جهان و اثر آن در ساختمانها امری مهم است

در مناطق زلزله خیز کاهش وزن و سبک بودن ساختمان اهمیت ویژه ای دارد.

امروزه با در نظر گرفتن روشهای گوناگون طراحی و به کمک کامپیوتر می توان طرحهای سازه ای  مناسب را ارائه نمود.

سیستم سقفی ساختمانهای سبک که در داخل کشورمان ایران طراحی گردیده است به این تحوه است که: در این سیستم به جای تیرچه های بتنی از تیرهای فولادی با  جای خالی و به عبارتی دیگر تیرچه خرپایی و عدم بتن ریزی در تیرچه استفاده می شود. و به جای بلوکهای سفالی یا بتی از بلوکهای گچی به همراه بلوکهای پلی استایرن در طولی برابر تیرهای فولادی مصرف می شود. روی بلوکهای پلی استایرن خمش فولادی و بتن به ضخامت 5 سانتی متر اندود می شود. این سقف موجب کاهش جرم سقف نسبت به سقف معمولی تیرچه و بلوک تا حدود 50% گردیده است و با توجه به  اهمیت کاهش جرم و وزن ساختمانها این سیستم در کم کردن جرم و افزایش سرعت اجرا و صرفه جویی کلان در وزن آهن آلات و احجام بتن سیستم خوبی جهت به کارگیری در انواع سازه ها می باشد.

از جمله امتیازات دیگر سقف مواردی همچون: عایق صدا و حرارت، سرعت و سهولت در نصب، حمل و نقل راحت اجرای راحت لوله کشی در ضخامت سقف و مقاومت خوبی در برابر بارهای جانبی از جمله زلزله است


بلوکهای یونولیتی (پلی استایرن)

بلوکهای یونولیتی که برای ساختمان سازی بلند به دلیل سبکی و کم هزینه بودن مورد استفاده انبوه سازان قرار گرفته است این بلوکها در دو نوع قابل اشتعال و غیر قابل اشتعال در بازار موجود است . وزن هر قطعه بلوک سیمانی که در ساختمان سازی به کار می رود 15 کیلو گرم است در حالیکه وزن بلوکهای یونولیتی بسیار ناچیز است و تا اندازه بسیار زیادی موجب پایین آوردن وزن ساختمان می شود

با و جود پوشش نسوزی که زیر و روی این بلوک را محصور کرده است در صورتیکه آتش سوزی در ساختمان ایجاد گردد این بلوک تنها تا 20 دقیقه تاب مقاومت در برابر حرارت را دارد ایمنی اماکن مسکونی در برابر حریق و حادثه از جمله مواردی است که باید از نظر ایمنی شهری مورد توجه قرار گیرد در ایمنی یک ساختمان موارد زیادی نقش دارد که می توان به مصالح به کار رفته در آن به عنوان یکی از مهمترین موارد اشاره کرد.

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی در این باره می گوید: بسیاری از مهندسن معمار بلوکهای یونالیتی را به خاطر مقاوم بودن در برابر زلزله عایق بندی و افت صدا در ساختمان سازی به کار می‌برند و این یونولیتها به دلیل کم هجمی و هزینه کم در قسمتهای مختلف ساختمان و به خصوص در کف سقفها به کار برده می شود ولی مواد شیمیایی به کار رفته در این بلوکها غیر استاندارد و بسیار زیان آور است.

بلوکهای پلی استایرن به دلیل سبک وزنی خود وزن نهایی ساختمان را کم می کند به همین دلیل در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند بلوکهای مذکور نقش باروری ندارند و به همین دلیل در برابر زلزله ایمن هستند. اما این بلوکها، در برابر آتش به راحتی حجم خود را از دست می دهند. و تنها اشکال این بلوکها کمی مقاومت در برابر حرارت و شعله وری آنهاست در صورتی که از جنس مرغوب این بلوکها در ساختمان سازی استفاده می شود . در برابر آتش مقاومتر خواهد بو.د.

در زمینه ممنوعیت یا مجاز بودن این بلوکها یکی از اعضای هیات علمی «مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن» در خصوص کاربرد آن گفته است هنوز ما تجربه لازم و. کافی در خصوص کاربرد این یونولیتی نداریم و چون به نتیجه قطعی در این زمینه نرسیده ایم نمی توانیم ادعا کنیم کاربرد این مصالح در تمامی ساختمانها ممنوع و یا مجاز است و در حال حاضر استانداردها، ضوابط، تجهزات و آزمایشگاهای مربوط به استاندارد کردن این بلوکها فراهم شده است.

در خصوص کاربرد بلوکهای یونولیتی در ساختمان با انگیزه کاهش و افت صدا می توان گفت که این بلوکها تاثیر در کاهش صدا ندارند. اگر چه در ساختن آنها یونولیت به کار رفته است ولی تنها به دلیل به کار بردن این مواد نمی توان گفت عایق صوت است و با توجه به آزمایشهای انجام شده شاهدیم که صدا را به خوبی از خود عبور می دهند. برای کاهش صوت نیازمند چگالی هستیم و بلوک سیمانی از چگالی بالایی برخوردار است. یونولیت جازب صوت بهتری نسبت به بتن است و عایق صوتی برتری محسوب نمی شود و به همین دلیل یونولیت یه تنهایی تاثیری در افت صوت ندارد. به گفته کارشناسان تنها در صورتی که بین دیواره ها دو. جداره یونولیت به کار رود افت صوت افزایش می یابد. همچنین عایقهای حرارتی هم به تنهایی عایق صوت نیستند و در صورتی که داخل سیستم قرار بگیرند می توانند موجب کاهش صوت شوند

 

آشنایی با بلوک (MBS)

سیستم بلوک (MBS) که توسط مهندس متین خبره فوق لیسانس معماری مقیم کشور سوئد بعد از هفت سال تحقیق در دانشگاه چالمرز سوئد بلوکهای ساختمانی جدیدی را اختراع کرد که دارای ارزش اقتصادی و اجتماعی بسیار بوده و تحولی در امر ساختمان سازی ایجاد نموده است

بلوک ابداعی دارای امتیازات ویژه ای نسبت به بلوکهای سیمانی رایج می باشد .

عدم نیاز به ملات در ساختمان سازی، سرعت در تولید، کاهش وزن ساختمان و قابلیت استفاده مجدد بعد از خراب کردن ساختمان از جمله مزایای (MBS) می باشد

این بلوکها در انواع کارهای ساختمانی مانند خانه سازی، دیوارکشی باغها و خانه ها، دیوارهای صدا گیر و ساخت کانالهای فاضلاب کاربرد دارد.

بلوک مورد نظر بر اساس اصل بلوک چهارگوش از بتن « ماسه، سیمان، شن، آب» به همراه مواد افزودنی ساخته می شود اصل کار بر اساس قلاب شدن بلوکها در یکدیگر و تشکیل دیواره هاست زواید فوقانی و تحتانی همگی دارای اتصلات خاصی بوده که در هم قرار گرفته و سبب می شو.د که نیاز به استفاده از عامل اتصال یعنی ملات را بی اهمیت سازد این بلوکها در هر شکل مختلف طراحی شده که همگی مکمل یکدیگرند.

بررسی عملکرد بلوک و مقاومت زیاد آن در مقابل بار ثقلی:

از ویژگی های (MBS) مقاومت قابل ملاحضه این سیستم در مقابل بار ثقلی می باشد

نحوه ساخن بلوکها بدین صورت است که آب و سیمان و ماسه و شن به همراه مواد افزودنی وارد دستگاه مخصوص پرس شده و تحت پرس بسیار زیاد در 8 مدل ساخته می شوند

در ساخت این قطعات نکات زیر قابل توجه می باشد

استفاده از پرس قوی و نسبت آب به سیمان مناسب باعث افزایش مقاومت این بلوکها می شود .

مواد افزدنی: استفاده از مواد افزودنی که شامل مواد پلیمری و الیاف .ویژه می باشند اولا سبب کاهش وزن بلوک شده (به دلیل سبک بودن الیاف و مواد پلیمری) و ثانیه مقاومت آن را در مقابل بارهای ثقلی و جانبی افزایش می دهند

سطح مقطع گسترده تر نسبت به بلوکهای معمولی و وزن کمتر:

این بلوکها که اغلب در ابعاد 30*23 سانتی متر به صورت سه لایه 10 سانتی متری یکپارچه در دیوارها و سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند دارای نسبت وزنی نسبتا پایین نسبت به دیوارهای بلوکی و آجری مشابه می باشند. برای مثال وزن یک متر مربع دیوار از جنس (MBS)در حدود 330 کیلوگرم است حال آنکه وزن یک متر مربع دیوار آجری 22 سانتی متری حدود 410 کیلو گرم وزن دارد. باتوجه به این نکته که سطح مقطع این بلوکها در حدود 1.4 برابر سطح مقطع دیوار آجری 22 سانتی متری می باشد پس با وزن کمتر و سطح بیشتر بسیار مناسب تر از دیوار آجری در مقابل بار ثقلی خود عمل خواهد کرد.

بررسی مقاومت سازه ای ایجاد شده در برابر بار زلزله:

برای محاسبه مقاومت در برابر زلزله ابتدا می بایست یک ساختمان فرضی دو طبقه را مدل کرده و پس از محاسبات مربوط به بار گذاری مرکز جرم و مرکز سختی طبقات را بدست آورد. حتی الامکان بایستی پلان به صورتی طراحی شود که مرکز جرم و سختی نزدیک هم باشد و دهانه بیشر از 5 متر طراحی نشود.

سپس نیروی زلزله برای هر طبقه و هر دیوار محاسبه شود البته می توان فرض کرد که دیوارها به صورت تقریبا یکپارچه و یا همچون یک دیوار برشی در مقابل زلزله عمل می کنند سپس نیروی وارد بر هر دیوار محاسبه شده و سرانجام نیروی وارد بر هر بلوک محاسبه گردد نحوه آزمایشها و محاسبات کامپیوتری برای تحلیل بلوکها:

برای پرداختن کیفیت بلوکها و سازه ساخته شده از بلوک از دو طریق می توان اقدام  نمود که طریق اول انجام آزمایشهای مقاومت فشاری، مقاومت کششی ..... می باشد که این آزمایشها هم اکنون در درست مطالعه می باشند. همچنین در اینجا باید سعی شود محاسبه وزن دیوارها، وزن سقف ها، میزان  یا افت در یک دهانه 4 و 5 متری از سقف، نحوه عملکرد بلوکها در دهانه های بیش از 5 متر، اتصالات دیوارها با هم و محاسبه حداقل یک ساختمان مسکونی کوچک و....... بررسی شود

در عملیات بارگذاری باید هنگام محاسبه جرم دیوارها بتن را با جرم حجمی 1800 کیلو گرم در نظر گرفت، حال آنکه در سقف این مقدار به میزان کمتری محاسبه می شو.د، زیرا در بلوکهای مصرف شده در سقف از الیاف بیشتری نسبت به دیوارها باید استفاده شود و این سبب سبکی سقف شده در نتیجه افت و خیز کمتری در و سط دهانه ایجاد می شود

اما طریق دیگر، انجام محاسبات کامپیوتری می باشد. در ابتدای این امر و برای محاسبه نیاز به یک برنامه قوی المان محدود می باشد تا بلوکها را ابتدا به تنهایی و سپس در دیوار (به عنوان یک عضو از دیوار)، محاسبه نماید. مناسبترین و قویی ترین برنامه در این راستا برنامه Ansys ابتدا باید یک بلوک را رسم کرد. در رسم بلوکها از آنجا که به دلیل پیچیدگی زیاد بلوکها نمی توان هر بلوک را یکباره رسم کرد .می توان هر بلوک را به سه قسمت تفکیک کرد. (به جز بلوک گوشه) و هر قسمت را رسم کرده و سپس این سه قسمت را به وسیله دستور Coupling به هم چسبانده و یک بلوک را ساخت و پس از ساخت و مدل کردن بلوکها آنها را  ابتدا به تنهایی و تک تک و سپس به صورت یک دیوار یکپارچه در قسمت بارهای استاتیکی و دینامیکی قرار داد.


بتن سبک، طبقه بندی آن و کاربردهای مختلف:

مقدمه:

در سازه ها به خصوص در ساختمانهای بتنی، وزن ساختمان به طور معمول بخش بزرگی از مجموع بار وارد را بر سازه تشکیل می دهد و روشن است که مزیت های قابل توجهی، در کاهش بار مرده حجمی بتن و جود دارد. در راس این مزیت ها، کاهش بار مرده و در نتیچه کاهش بار وارد بر اعضای گوناگون ساره و در نهایت کاهش ابعاد پی ها می باشد. به علاوه به بتن سبک، قالب ها  فشار کمتری را تحمل می کنند و وزن کلی مصالحی که باید جابه جا شوند، کاهش می یابد که از لحاظ اقتصادی به صرفه می‌باشد. با توجه به آیین نامه ی محاسبه ی ایمنی ساختمان ها و در مقابل زلزله، به کارگیری مصالح سبک وزن، راهی مناسب و با صرفه در جهت افزایش ایمنی ساختمان ها می‌باشد که بتن های سبک، تامین کننده این مزیت فنی هستند، بتن سبک و دلیل دارا بودن حباب های هوا، عایق حرارتی خوبی بوده و دوام رضایت بخشی دارد. اما در مقابل سایش؟، مقاوم نمی باشد. در ضمن حمل و نقل و ریختن آن احتیاج به دقت و مواظبت بیشتری نسبت به بتن معمولی دارد و در کل برای بعضی هدف ها، مزیت های بتن سبک بیشتر و مهم تر از نقص های آن می باشد.

 

کاربردهای آینده ی بتن سبک به قرار زیر می باشد:

-        توسعه دادن به دامنه ی کاربرد بتن پیش ساخته و ایجاد سرعت در ساختمان سازی

-        امکان ساخت ساختمان های با مقاومت بیشتر در برابر نیروهای ناشی از زلزله

-        امکان ساختمان سازی بر روی خاک های نامناسب

-        ایجاد ساختمانهایی با مقاوت بیشتر آتش سوزی

-        امکان احداث پل هایی با دهانه های متوسط و طویل

-        امکان احداث ساختمانهای شناور سبک تر

طبقه بندی بتن های سبک

الف) طبقه بندی بر اساس هدف و کاربرد

1-   بتن سبک سازه ای بر اساس مشخصات ارئه شده در (ASTM-C330-82a) در مورد بتن سازه ای سبک، مقاومت فشاری 28 روزه نمونه های استوانه ای باید کمتر از 170 kg/c2 و وزن حجمی حالت خشک (400-1800)kg/m3 باشد و نباید بیشتر از 1840 kg/m3 شود.آئین نامه ی (ACI-213R)  86 نیز چگالی (1350-1900) kg/cm3 و مقاومت فشاری حداقل 17Mpa را  توصیه می کند.

2-   بتن سبک بنایی: بر اساس (ASTM-C33-81) بتن سبک بنایی، باید مقاومت برابر با (71-140) kg/cnm2 وزن حجمی (500-800) kg/m3 داشته باشد وآیین نامه ی (ACL-213R-87) نیز چگالی (800-1350) kg/cm3 و مقاومت فشاری (7-07)Mpa را توصیه می کند.

3-   بتن سبک جداکنند: بر اساس (ASTM-C332-83) خصوصیت اصلی بتن سبک جدا کننده، ضریب انتقال حرارت آن است که باید کمتر از 0.3(j/m2.c/m) باشد و وزن حجمی آن کمتر از 800 kg/m و مقاومتی در حدود (7-70) kg/cm2 داشته باشد . آین نامه ی (ACL-213R-87) نیز چگالی را در حدود (300-800) kg/m3 توصیه می کند.

ب) طبقه بندی با توجه به روش تولید بتن های سبک

چگالی بتن معمولی در دامنه ی (2200-2600) kg/cm3 قرار می گیرد. در نتیجه وزن قطع های بتن خیلی زیاد شده، نسبت زیادی را از بار مرده ی وارد بر ساختمان تشکیل می دهد. بنابراین به کار بردن بتن با چگالی کمتر می تواند منجر به فواید شاخصی مانند کم شدن سطح مقطع اعضای اسکلت، کاهش ابعاد پی .... شود.

چگالی بتن را می توان با جایگزین نمودن حباب های هوا به جای برخی از مواد جامد در مخلوط بتن، کاهش داد. سه امکان برای این کار وجود دارد. اول اینکه هوا بین ذره های سنگدانه ها خود به خود سبک دانه گویند. دوم اینکه، هوا در خمیر سیمان داخل شود که در این صورت بتن به دست آمده را، بتن اسفنجی یا متخلخل گویند. سوم اینکه، هوا در بین ذره های درشت دانه باقی بماند که در این صورت رزیزدانه ها حذف می شوند و بتن به دست آمده ار بتن بدون ریزدانه گویند

 

خواص بتن سبک دانه

با استفاده از سنگدانه های سبک و متخلخل که وزن مخصوص آنها کمتر از 6/2 می‌باشد این امکان فراهم می آید که بتن هایی با وزن مخصوص (300-1850) kg/m3 و مقاومتی کمتر از 400 kg/cm3 ساخته شود. به ازای کارآیی برابر . (سادگی تراکم)، بتن سبک، اسلامپ پایین تر و ضریب تراکم کمتری نسبت به بتن معمولی، دارد زمانی که مصالح سبک در بتن مسلح استفاده می شود ، باید توجه خاصی به محافظت آرماتورها در برابر خوردگی شود. زیرا عمق کربناتاسیون (عمقی که در آن خورده گی تحت شرایط مناسبی انجام شود)، بیش از دو برابر عمق کربنا تاسیون در بتن معمولی است. اغلب با مصرف سنگدانه های سبک، 10mm پوشش اضافی روی آرماتورها، ضروری می باشد. تمام بتن های ساخته شده با سنگدانه های سبک، نسبت به بتن های معمولی دارای نفوذ پذیری بیشتر و ضریب انبساط حرارتی کمتری می‌باشند. ولی ممکن است در هنگام استفاده از بتن سبکدانه و بتن معمولی در مجاورت هم، مشکلاتی ایجاد شود. از سوی دیگر اعضای ساخته شده از بتن سبکدانه بر اثر تغییرات حرارتی متفاوت، تمایل کمتری به تاب برداشتن وکمانش دارند. سنگدانه های سبک مصرفی در بتن سبکدانه، به دو صورت زیر تقسیم بندی می شودند:

1-   سنگدانه های طبیعی سبک وزن: با انواع پرلیت، ورمیکولیت، دیاتومه ها، می توان بتن به وزن مخصوص کم، جهت عایق کاری تولید تمود. با انواع پوکه و سنگ معدنی و سنگ پا نیز می توان بتن با وزن مخصوص متوسط تولید نمود

2-   سنگدانه های مصنوعی سبک وزن: با به کار بردن این سنگدانه ها، می توان بتن های با وزن مخصوص کم و مقاومت فشاری زیاد تولید نمود. از این بتن سبک می توان به عنوان بتن باربر، در ساختمان و به ویژه در صنعت پیش ساخته استفاده نمود. می توان از خاک رس منبسط شده، تفاله سبک کوره آهن گذاری، سبک دانه کلینگری و پوکه، به عنوان سنگدانه های سبک مصنوعی نام برد.


خواص بتن بدون ریزدانه

این نوع بتن با حذف ریز دانه از مخلوط، ساخته می شود. به طوری که توده ای از ذره های درشت دانه با اندازه یکسان که هر یک با پوششی از خمیر سیمان با ضخامتی حدود 1.3mm احاطه شده اند، به وجود می آید که باعث پایین آمدن وزن حجمی آن می شود و در نهایت مقاومت آن نیز کاهش می یابد. اما به علت اندازه بزرگ حفره ها، امکان حرکت مویینه آب فراهم نمی آید. در نتیجه سرعت نفوذ آب در آن پایین می آید و به همین دلیل نیز در مقابل یخبندان، مقاومت خوبی دارد.

با این نوع سنگدانه مشخص، وزن حجمی بدون ریزدانه به دانه بندی سنگدانه ها بستگی دارد، اما به طور معمول در حدود 10 درصد کمتر از هنگامی است که مصالح خوب دانه بندی شده از همان جنس مصرف شود و اغلب وزن حجمی kg/m3(2000-1600) تغییر می کند و با استفاده از سنگدانه های سبک می توان بتن بدون ریز دانه ای با وزن حجمی حدود kg/m3 640 به دست آورد.

باید از مصرف درشت دانه هایی با لبه های نیز در این نوع بتن اجتناب نود. زیرا باعث شکستگی های موضعی تحت اثر بار می شود. از آنجا که در بتن بدون ریزدانه جدایی ذره ها و دانه ها به وجود نمی آید، می توان آن را از ارتفاع قابل ملاحظه ای پایین ریخت و لذا در بتن ریزی های از ارتفاع زیاد، می توان به راحتی از آن استفاده نمود.

متناسب با مقدار مصرف سیمان جهت پوشش سنگدانه ها، نسبت آب به سیمان بهینه اغلب بین 38/0 تا 520/ می باشد و مقدار سیمان را می توان حدود 70 تا 130 کیلوگرم در متر معکب تغییر داد.

جدول 1، نمونه ای از خواص بتن بدون ریز دانه را با سنگدانه های 5/9 تا 19 میلیمتر نشان می دهد

مقاومت فشاری از این نوع بتن، متناسب با وزن حجمی حدود kg/m3(140-14) تغییر می کند. قابلیت انتقال حرارت آن به طور تقریبی 22/0 (با سنگدانه های سبک ) و 081/0% ( با سنگدانه های معمولی) می باشد.

جدول 2، مقاومت فشاری بتن بدون ریز دانه را با عمر 28 روز به صورت تابعی از چگالی نشان می دهد.

اگر در جایی جذب صداهای محیط مد نظر باشد، می توان از دیواره هایی با بتن ریزدانه استفاده نمود، به شرط آنکه در آن قسمتی که خصوصیت های صوتی مدنظر است، دیوارها پرداخت نشوند.

در ساختمانها، بتن بدون ریز دانه در پی یا کلیه قسمتهایی که بتن مسلح مورد نیاز است، به کار نمی رود. این نوع بتن به دلیل عدم استفاده از ماسه و سیمان به نسبت کم، دارای قیمتی پایین می باشد.

خواص بتن اسفنجی با بتن هوا داده شده

یکی از راههای ساختن بتن سبک، ایجاد حبابهای گاز در ملات خمیری شکل است که در نتیجه مصالحی با ساختار متخلخل شامل حبابهایی به اندازه 1/0 تا 1 میلیمتر ایجاد می شود. حباب ها باید در ضمن تراکم و اختلاط، پایداری خود را حفظ نمایند. چنین بتنی به عنوان بتن اسفنجی، بتن متخلخل، بتن گازی، بتن کفی یا بتن هوا داده شده Air intered concrete شناخته می شود.

 

مشخصه های کلی بتن اسفنجی شکل

در بتن های اسفنجی هم، مانند بتن های دیگر مقاومت و قابلیت انتقال حرارت مناسب با وزن حجمی تغییر می کند. مدول الاسیسیته بتن اسفنجی kg/cm2(104*5/3-104*7/1) می باشد. بین اسفنجی ممکن است بدون ماسه ساخته شود، اما فقط برای کارهایی مثل عایق سازی حرارتی به کار می رود که وزن حجمی چنین بتنی، kg/m3 (300-200) به دست می آید. اما مخلوطهای معمول تر که ترکیبی از سیمان و ماسه خیلی نرم هستند، دارای وزن حجمی kg/m3 ( 1100-5009 می باشد و مقاومتی در حدود kg/cm2 (40-30) و قابلیت انتقال حرارتی در حدود (j/m2s c/m) 1/0 خواهند داشت که در مقایسه با قابلیت اانتقال حرارت بتن معمولی، به طور تقریب 10 برابر بیشتر می باشد. برای عایق سازی های سبک و ظریف، می توان با استفاده از یک روان کننده قوی، ملات بتن اسفنجی با کارایی بالایی ساخت و در حالت دوغابی، می توان در ساختن دیواره ها نیز از آن استفاده نمود. آرماتورهای محافظت نشده در بتن اسفنجی در مقابل خوردگی آسیب پذیر خواهند بود، بنابر این باید با فرو بردن در یک محلول شیمیایی ضد خوردگی، آنها را محافظت نمود. استفاده از محلولهای قیری و صمغ های اپوکسی نشان داده است که بدون هیچ گونه تاثیر معکوسی، بر پیوستگی در برابر خوردگی مفید خواهد بود خزش بتن سبک که بر اساس نسبت تنش به مقاومت بیان می شود، هر چند بر اساس تنش های مساوی، خزش مخصوص بتن اسفنجی بیشتر می شود.

در مقایسه با بتن های دیگر، بتن اسفنجی چون دارای مقاومت بهتری در مقابل آتش می باشد، برای مقاومت در برابر آتش نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر سازه ای، بتن اسفنجی بیشتر به شکل بلوک ها یا قطعه های پیش ساخته عمل آمده، در بخار تحت فشار به کار می رود و می توان از آن در کف سازی ها به جای کاشی های مجوف نیز استفاده نمود. از مزیت های دیگر آن این است که میتوان به راحتی آن را برید و با تیشه به آسانی شکل داد. میخ و پیچ را به راحتی نگه می دارد و به مقدار قابل قبولی پایا می باشد. اگر چه درصد جذب این نوع بتن بالاست، ولی سرعت نفوذ آب در آن پایین می باشد به این دلیل بتن اسفنجی مقاومت نسبی خوبی در مقابل یخبندان دارد و در حالت ملاتی و دوغابی می توان از ان در ساخت دیواره ها نیز استفاده نمود.

جدول 3- اطلاعات کلی را مربوط به بتن اسفنجی نشان می دهد.


اين مطلب در تاريخ: شنبه 08 شهريور 1393 ساعت: 16:33 منتشر شده است
برچسب ها : ,,,,,,,,,,
نظرات(0)

بررسی دوران نخست وزيري دكتر مصدق تا پايان دوران پهلوي

بازديد: 131

 

دوران نخست وزيري دكتر مصدق تا پايان دوران پهلوي

 قوانين مطبوعاتي در دوره مصدق

-         قانون مطبوعات مصوب دكتر مصدق و متمم

 پس از تصويب قانون ملي شدن صنعت نفت و نخست وزيري مصدق، در پايان اولين جلسة هيئت دولت ، مصدق به اداره كل تبليغات صريحا دستور داد ، هنگامي كه در بارة وي مطلبي از راديو پخش مي شود ، الفاظ و عناوين را به كلي حذف كنند. به شهرباني دستور داد:« در جرايد ايران آنچه راجع به شخص اينجانب نوشته مي شود ، هر چه نوشته باشند و هر كه نوشته باشد نبايد مورد اعتراض قرار گيرد……

  دكتر مصدق همچنين به سبب اختيارات فوق العاده اي  كه در تاريخ 20 مرداد1331 از مجلس گرفته بود؛ دومين قانون مطبوعات ايران را وضع و تصويب نمود.

  قانون مطبوعات دكتر مصدق مشتمل بر 5 فصل و 46 ماده و 11 تبصره بود[1] كه فصل اول آن به تعريف روزنامه و مجله اختصاص يافته بود و بقيه فصول به ترتيب عبارت بودند از : حق جوابگويي و آئين نامه هاي مطبوعاتي، جرايم مطبوعاتي، تخلفات و بالاخره دادرسي مطبوعاتي و هيئت منصفه.پس از گذشت 4 ماه از اجراي قانون جديد مطبوعات، دولت دكتر مصدق براي نظارت بيشتر بر مديران جرايد تصميم گرفت به مفاد سوم و هشتم قانون مصوب خود بيافزايد.

 

مصدق بار ديگر با استفاده از اختيرات فوق العاده دو مادة مزبور را اصلاح كرد ودر 20 خرداد1322 انتشار داد. هنوز دو ماه از عمر اصلاحيه نگذشته بود كه با وقوع كودتاي 28 مرداد1332 حكومت مصدق سقوط كرد.

  بار ديگر فشار بر مطبوعات آغاز شد و روزنامه نگاران بازداشت و مورد شكنجه قرار گرفتند. از جمله دكتر حسين فاطمي مدير روزنامة باختر امروز به جوخة اعدام سپرده شد و امير مختار كريم پور شيرازي مدير روزنامة شورش را نيز پس از تحمل شكنجه در محوطة زندان با ريختن نفت به سر و رويش سوزاندند.

  در اين دوره حكومت نظامي بر قرار بود و مأموران حكومت نظامي مي توانستند به ادارت روزنامه حمله ببرند و يا به چاپخانه ها بروندو روزنامه هاي زير چاپ را جمع آوري و نابود كنند.

-         قانون مطبوعات مصوب 1334

  بلافاصله پس از پيروزي رهبران كودتا ، مجلس شوراي ملي با تصويب قانوني، كليه قوانين وضع شدة زمان مصدق را لغو كرد و لذا براي وضع قانون جديدي در مورد مطبوعات يك كميسيون مشترك از نمايندگان مجلس شوراي ملي و سنا تورهاي مجلس سنا تشكيل شد كه نتيجة فعاليت آنها در 10 مرداد 1334 به صورت قانون مطبوعات ارائه شد.

   قانون مزبور با قانون دكتر مصدق اختلافاتي داشت و شرايط نسبتا دشوارتري را براي اخذ مجوز انتشار پيش بيني كرده بود.به موجب اين قانون ده ها نشريه به تعطيلي كشانده شدند و كساني موفق به كسب مجوز انتشار مي شدند كه مورد اعتماد دولت بوده و « ساواك » آنها را تاييد مي كرد.

   سومين قانون مطبوعات شامل 5 فصل : تعريف و تاسيس روزنامه و مجله، حق جوابگويي، آيين نامه هاي مطبوعاتي، جرايم، تخلفات و دادرسي مطبوعات و هيئت منصفه بود.[2]

 همچنان كه اشاره شد قانون مزبور شرايط احذ مجوز انتشار را دشوارتر مي كرد، از يك سو ماده 2 اين قانون ،تاسيس روزنامه و مجله را منوط به اجازةوزارت كشور كرده بود و از ديگر سو در ماده 3 شرط ليسانسيه آورده شده بود و در غير اين صورت متقاضي مي بايست مراتب فضل و دانشش از سوي شوراي عالي فرهنگ گواهي شده باشد. اما با توجه به شرايط آن روز جامعه ايران  كه اولا ميزان برخورداري از تحصيلات عاليه خيلي ناچيز بود و ثانيا شوراي عالي فرهنگي به كساني كه مورد اعتماد آنها باشند گواهي اعطا مي كرد و اين ايجاد مانع براي تاسيس نشريه اغراد متعهد به شمار مي رفت.

  تبصره 3 اين ماده دست دولت را در لغو امتيازاتي كه در گذشته داده بود باز مي گذاشت:      « امتيازاتي كه تا اين زمان به روزنامه ها داده شده به قوت خود باقي است به شرط اينكه در چهار سال اخير لااقل يك سال مرتبا منتشر شده باشد و صلاحيت اخلاقي صاحب امتياز مورد تصويب كميسيون مندرج در ماده« 5 » اين قانون است. نظر كميسيون در اين مورد قطعي است. »[3]

  ماده 5 اين قانون رسيدگي به درخواست هاي تاسيس روزنامه را در صلاحيت كميسيوني متشكل از نمايندة وزارت كشور، نمايندة عالي رتبه فرهنگ، دادستان استان و يك روزنامه نگار به انتخاب وزارت كشور واگذار كرده بود.

   در قانون سال 1334 براي اولين بار در تاريخ مطبوعات ايران فصلي به دادرسي مطبوعات و هيئت منصفه اختصاص داده شده بود.[4] در اين فصل جرايد مطبوعاتي ، سياسي و نحوة رسيدگي به آنها در حضور هيئت منصفه و موارد توقيف يا تعطيل روزنامه اعلام نظر شده بود.اما با آنكه بر اساس مواد اين فصل هر دو سال يك بار- هيئت منصفه بايد انتخاب ميشد جز دز يكي دو مورد بسيار جزئي « توقيف » نشريه و صدور حكم و اعلام مجازات برائت اعم از مدير ، صاحب امتياز ، سر دبير يا نويسنده به موجب اين قانون صورت نگرفت.

 

 وابستگي كامل مطبوعات به دولت در زمان مصدق

  وضيعت مطبوعات تا حدود  سال هاي 41و 42 همچنان يكنواخت بود و نظارت دولت بر مطبوعات به صورت كاملا جا افتاده و منسجم اعمال مي شد. فقط در دوران دكتر علي اميني از سال 39 تا 41 بود كه فضاي كشور براي فعاليت مطبوعات كمي مساعد شد و مطبوعات از آزادي نسبي برخوردار شدند ،اما در سال 41 پس از بازگشت شاه از سفر آمريكا و راضي كردن سران كاخ سفيد به اجراي برنامه هاي خود، ابتدا علي اميني را از كار بركنار و اسد الله علم را كه از نزديكان مورد اعتماد و وفادارش بود به نخست وزيري برگزيد، دولت علم آزادي نيم بند مطبوعات را كه در خلال سال هاي 39 تا 41 وجود داشت، گرفت، يك بار ديگر فشار و خفقان بر كشور حاكم شد.

در سال 1341 دولت علم تصويب نامه اي را در جلسه مورخ 25 اسفند ماه امضاء كرد كه مشتمل بر هفت ماده بود و بر اساس آن امتياز كليه روزنامه ها و مجلاتي كه شمارة نسخه هاي آنها به ترتيب از پنج هزار و سه هزار كمتر بود لغو مي گرديد، اين مصوبه همچنان اعلام مي كرد كه روزنامه ها و مجلاتي كه امتياز آن براي شهرستانها داده شد و در همان شهرستان به طبع مي رسد از مقررات مذكور در اين تصويب نامه مستثنا شده است.[5]

 

در اجراي اين مصوبه يورش بزرگ به مطبوعات در فروردين سال 1342 به بهانه كم بودن شمار نسخه هاي چاپ شده جرايد و نشريات رويداد و جهانگيرتفضلي وزير مشاور و معاون تبليغات دولت علم به دستور محمد رضا شاه حدود 75 روزنامه و مجله را توقيف كرد.[6]

شايد بتوان به جرئت گفت كه از اين تاريخ تا آغاز اوج گيري انقلاب اسلامي ايران هيچ نشري اي مجوز نيافت مگر اينكه كاملا در اختيار دولت و جناح هاي حاكم باشد و يا اينكه مطالبش به قدري تخصصي باشد كه هيچ رنگ و روي سياست و مسائل و مشكلات اجتماعي نداشته باشد. در عين حال سرسپردگي و بي طرفي نشريات حكومت از اعمال نظارت سازماندهي شده و منظم بر كار مطبوعات دريغ نداشت، به طوري كه ويژگي بارز مطبوعات در طول سال هاي 42 تا اوج گيري انقلاب اسلامي را مي توان « سكوت »  دانست.

مطبوعات از اين تاريخ تا سال هاي اوج گيري انقلاب اسلامي به سوي غير سياسي شدن پيش رفتند. پس از حوادث سال 1332 تب روزنامه نگاري غير حرفه اي پائين افتاد و به دنبال آن به تدريج و در پرتو شرايط تازه  كه اصولا نوعي وحدت كلمه در حركت سياسي به وجود آورد، كاملا احساس مي شد كه محيط جديد نياز چنداني به تنوع و تعدد فراوان در ژورناليسم غير حرفه اي سياسي ندارد.[7]

گرايش به سوي حرفه اي شدن و صنعتي شدن مطبوعات به صورت طبيعي ايجاد سازمان هاي مطبوعاتي را در پي داشت. « انجمن مطبوعات» در كسوت كار فرمايان و صاحبان كسب و كار ، سنديكاي خبرنگاران و نوسندگان مطبوعات « در مقام مدافعان ژورناليزم حرفه اي در مرحله نخست مطالبه كنندگان رفاه هر چه بيشتر وارد عرصة عمل شدند. »[8]

پانزده سال بعد مطبوعات كشور به سمت وابستگي محض سوق داده شده و از هيچ خدمتي به دولت و حكومت پهلوي فروگذار نكردند.( طي 50 سال اخير در هيچ دهه اي چون سال هاي 53-1343شمسي مطبوعات به دولت خدمت نكرده و در اشاعه نظريات و برنامه هاي آن « انجام وظيفه » نموده اند.)[9]

وابستگي مطبوعات به دولت و كمك هاي مادي او نيز بسيار محسوس و جنبه نظارت و هدايت و حمايت از سوي وزارت اطلاعات به طور كامل بر مطبوعات اعمال مي شد‌:

« وزارت اطلاعات به صور مختلف به مطبوعات و مطبوعاتي كمك مي كرد…… اين موسسه به روزنامه ها و مجلات آگهي مي دهد، رپرتاژ مي دهد …… براي آنها كه تقاضا مي كنند مقاله در زمينه مسائل مملكتي تهيه مي كند و بسياري از مطبوعات در شهرستان ها حتي كليشه و گراور ساخته و مجانا ارسال مي دارد.»[10] 

از ديگر نمونه هاي حمايت مادي و تشويق مديران وابستة جرايد  « عيدي » قابل توجهي بود كه وزارت اطلاعات و جهانگردي ساليانه به اين گونه افراد پرداخت مي كرد. وزارت اطلاعات و جهانگردي در آخرين هفتة اسفند ماه هر سال فهرستي از اسامي مديران، سر دبيران و نويسندگان ارشد تهيه مي كرد و به نخست وزيري مي فرستاد كه بر اساس آن بنا به نظر مشاوران مطبوعاتي نخست وزير و تصويب خود وي به كساني كه نامشان در فهرست بود به تناسب رضايت خاطري كه از آنها وجود

 

داشت و نوع و ميزان خوش خدمتي هر كدام عيدي قابل توجهي پرداخت مي شد.

 

روشهاي تفتيش و نظارت

  با همه اين حمايت ها و نيز وابستگي تام و تمام مطبوعات به دستگاه حكومتي ، بازرسي مطبوعات و اعمال نظريات و سلايق مسئولان حكومتي در نحوة درج اخبار و مطالب به شديد ترين صورت ممكن ادامه داشته است. و حتي آنجا كه لازم مي شد همان مطبوعات وابسته را به تيغ تصفيه مي سپرد. در سال 1352 طي يك طرح، بيش از پنجاه روزنامه و نشريه يكباره تعطيل شدند. طرح اين تصفيه را حميد رهنما هنگام وزارت اطلاعات ابداع كرده بود و به دست پورشالچي معاون وزارت اطلاعات به اجرا در آمد،  اين تصفيه به روش سادة دستور تلفني        ( مبني بر اينكه نشريه فورا بايد تعطيل گردد ) صورت گرفت. ليست اسامي اين نشريه ها را به همة چاپخانه ها فرستادند و دستور دادند كه هيچ وقت هيچ نشريه اي را به نام هايي كه در آن است چاپ نكنند.[11]

فشار بر مطبوعات باقيمانده نيز به حدي بود كه كوچك ترين تخلف هيئت تحريريه، خبرنگاران و مترجمان مطبوعاتي بي هيچ گذشتي مورد مؤاخذه و باز خواست قرار مي گرفت و يا در اين گونه تخلفات خبري به ساواك احاله مي شد كه ناگفته پيداست چه سرانجام ناگواري در انتظار متخلف بوده است.[12] 

عادي ترين نوع نظارت و اعمال فشار بر مطبوعات ، دستورهاي تلفني هر روزه يا نامه هاي تحكم آميز بودند. دستورات را تلفني ، شامل آنچه «بايد يا نبايد» نوشته شود همه روزه منشي تبليغات و انتشارات به جرايد ابلاغ مي كرد و براي نشريات شهرستان ها نيز به صورت كتبي دستورات را ابلاغ مي كرند. اين روال همچنان تا آخرين سال هاي حكومت پهلوي ادامه داشت و فقط جرقه هاي آغازين انقلاب اسلامي بود كه در سال 56 فضاي آزادي را براي مطبوعات فراهم كرد.

 

کلمات کلیدی

بررسی دوران نخست وزيري دكتر مصدق تا پايان دوران پهلوي

برچسب ها : بررسی دوران نخست وزيري دكتر مصدق تا پايان دوران پهلوي

قوانين مطبوعاتي اين دوره در دوره مصدق

قانون مطبوعات مصوب دكتر مصدق و متمم

وابستگي كامل مطبوعات به دولت در زمان مصدق

مطالب مرتبط
نظرات این مطلب
کد امنیتی رفرش